Zvrat v čele největší pojišťovny: Odvolali ředitele VZP Kabátka! Vojtěch zmínil policejní razie
Správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) dnes odvolala ředitele Zdeňka Kabátka, který ji vedl od roku 2012. Místo něj zvolila jejím ředitelem Kabátkova dosavadního náměstka pro služby klientům Ivana Duškova. Novinářům to po jednání řekl Kamal Farhan (ANO), nově zvolený předseda správní rady, jejíž složení se obměnilo po volbách.
Ze 30 členů správní rady zdravotní pojišťovny volí Sněmovna 20, deset jmenuje vláda. Poslanci dosud obměnili 15 členů, pět míst zůstalo neobsazených. Zvoleni nebyli čtyři nominanti opozice a neobsazené je místo připadající vládním Motoristům. „Odvolání pana ředitele proběhlo daleko více hlasy, než bylo třeba,“ řekl Farhan.
Kabátek podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) ztratil jeho důvěru, zmínil například opakované zásahy policie v pojišťovně, řekl na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády.
„Rozhodnutí bylo velmi jednoznačné, drtivá většina členů správní rady, očividně včetně opozičních, byla pro odvolání pana ředitele Kabátka a jmenování jeho nástupce pana Ivana Duškova,“ řekl Vojtěch. Kabátek udělal podle něj spoustu dobré práce. „S tímto reputačním škraloupem ale nemůže pokračovat v čele VZP,“ dodal.
Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) je takové rozhodnutí na ministrovi zdravotnictví. Pojišťovny podle něj vyčerpaly své rezervy, protože ministerstvo pod bývalým vedením vydávalo deficitní úhradové vyhlášky. „Je mi jasné, že v příštím rozpočtu budeme zase muset řešit státní pojištěnce,“ řekl premiér.
Kabátek v prohlášení pro média uvedl, že pojišťovna pod jeho vedením zvládla krize, jako byl covid-19 nebo válka na Ukrajině. „Za posledních 13 let se mi společně s mými kolegy podařilo ekonomicky nestabilní, negativně vnímaný subjekt změnit na instituci s vynikající reputací a vysokou mírou finanční stability,“ uvedl.
Čtyři členové chyběli
Systém veřejného zdravotního pojištění hospodaří s více než 560 miliardami korun. Působí v něm šest zdravotních pojišťoven, z nichž je VZP s 60 procenty pojištěných občanů největší. Hospodaří se zhruba 300 miliardami korun. Loni bylo její hospodaření schodkové, podle předběžných údajů skončilo se schodkem 5,3 miliardy korun.
Funkční období členů správní a dozorčí rady VZP se obvykle překrývá s volebním obdobím Poslanecké sněmovny a po volbách se jejich obsazení obměňuje. Vláda svých 10 členů ve správní radě změnila v polovině ledna, Sněmovna o obsazení 20 míst hlasovala na konci ledna. Nezvolila čtyři opoziční nominanty, včetně jednoho postu, který mají obsadit Motoristé sobě, tak při dnešním hlasování čtyři členové rady chyběli.
Podle Vojtěchova vyjádření po jednání vlády to nevadí, protože podpora dnešních personálních změn byla i tak drtivá.






















Blbý bude, až zavřou tvého psychiatra.