Nechutná množírna se 145 retrívry: Úředníci byli v Odrovicích laxní, psí utrpení trvalo roky
Na 150 retrívrů odebrali úředníci z množírny manželů Růžičkových v Odrovicích na Brněnsku. Zvířata, která tam žila v otřesných podmínkách, přitom navrhli veterináři odebrat už v roce 2021. Úředníci ale nad tím mávli rukou, teď se jim to vymstilo. Odebrat jich museli jednou tolik.
Množírnu v Odrovicích odhalily v roce 2021 Blesk tlapky, na podivný chov je upozornila Unie práv zvířat. Reportérky se tehdy obrátily na všechny úřady, na toto téma zpracovaly na dvě desítky reportáží, manžel množitelky Mileny Růžičkové Rastislav na ně tehdy dokonce vystřelil. On i množitelka ale vyvázli se směšnými peněžitými tresty. Psi jim zůstali, podmínky pro ně ale nezlepšili. Sousedé si dál stěžovali na silný zápach a štěkot, oslovovali proto úřady, podávali trestní oznámení.
Nechtěli otevřít
Veterinární inspektoři spolu s úředníky chov znovu zkontrolovali minulý týden. I když byli ohlášeni, nechtěli je Růžičkovi pustit dovnitř. Když konečně po hodině a půl vrata otevřeli, našli tam kontroloři to, na co Blesk tlapky upozorňovaly už před lety, chov v otřesných podmínkách, psů ale jednou tolik.
Křičela a prala se
Tentokrát už naštěstí nikdo neváhal, dva psy, kteří na tom byli nejhůř, odvezli okamžitě, v pondělí pak Růžičkovým odebrali dalších 145 zvířat. Neobešlo se to bez křiku a nadávek. Podle sousedů museli policisté s hasiči dveře domu vyrazit, protože množitelé odmítli otevřít. „Byla to ostuda. Růžičková se s policisty prala, nechtěla psy dát. Pak se zhroutila. Záchranáři jí museli píchnout něco na uklidnění,“ popsala žena ze sousedství.
Nemuselo to být
Odběr psů trval celý den, inspektoři u každého zvířete kontrolovali očkování a čipy. Následně je odváželi do areálu Kynologického klubu v Pohořelicích, odkud jsou postupně přepravováni do náhradní péče různých útulků a spolků. Podle místních i zvířecích záchranářů nic z toho ale nemuselo být. „Kdyby už v roce 2021, kdy jsme na to společně upozorňovali, psy odebrali, nemuselo to zajít do takového extrému,“ řekla Šárka Hnízdilová z Unie za práva zvířat, která se v případu angažovala už před lety.
Za psy musí platit
Úřad si ale zřejmě tehdy nechtěl komplikovat život. S odběrem psů je totiž spojena nejen spousta papírování, ale i povinnost postarat se o ně, platit za ně, za jejich pobyt a veterinární péči útulkům a spolkům až do konečného rozhodnutí soudu, a do toho se mnohým nechce. Dávají proto raději množitelům šanci vše napravit, zlepšit podmínky chovu a snížit počet chovaných zvířat. Má to ale většinou nulový efekt, což se potvrdilo i v tomto případě.
Případ pro policii
Odrovickou množírnou se teď už zabývá policie. „Zahájili jsme úkony v trestním řízení pro týrání zvířat a chov v nevhodných podmínkách,“ uvedl policejní mluvčí Bohumil Malášek. „Situaci jsme zdokumentovali, provádíme výslechy a získáváme další informace," dodal. Množitelům tak hrozí až několikaleté vězení.
Bibi 👍