„Dostat pytel oblečení do textilního kontejneru je dnes skoro nadlidský úkol. Jsou pořád plné,“ stěžuje si Zdena Bojková z Jablunkovska. Nechtěné kousky nabízela známým – marně. „Každý má doma už šatů hromady,“ dodala.

Podle paní Zdeny je problém v kvalitě. „Dnešní oblečení je jednorázovka. Po dvou praních to můžu leda nastříhat na hadry. Obchody přetékají umělými materiály, které jsou na těle nepříjemné,“ dodala.

Povinnost třídit

Od začátku letošního roku mají obce povinnost zajistit kontejnery či pytle na sběr nepotřebného oblečení. Většina sběru z okolí míří do Diakonie Broumov, kde se třídí. Jenže i tam narážejí na problém. Kvalita textilu se dramaticky propadla.

„Denně zpracujeme zhruba 25 tun, ale jen dvě procenta jsou znovu použitelná. Zbytek míří do třetích zemí, recykluje nebo končí jako odpad,“ uvedl šéf Diakonie Pavel Hendrichovský.

Z oblečení stůl i kryt motoru

Právě v Broumově přišli s nápadem, jak s nevyužitelným textilem zatočit. „Spouštíme dvě recyklační linky, které budou ze starého oblečení vyrábět lisované desky srovnatelné s dřevotřískou. Jedna z těchto linek by měla být i v Ostravě. Její kapacita bude až 20 tisíc tun ročně,“ popsal Hendrichovský.

Výrobky z textilu by se mohly proměnit třeba v reklamní panely nebo i kryty motorů. S těmito myšlenkami pomáhá i Technická univerzita v Liberci a firmy.

180 tisíc tun hadrů ročně

„Pro představu – jen z Třinecka loni skončilo na skládce 300 tun textilu,“ řekla Dorota Havlíková, mluvčí odpadové firmy.

Ročně Češi vyhodí zhruba 180 tisíc tun oblečení, což je až 12 kilogramů na osobu. „Výroba textilu neustále roste, zatímco jeho životnost klesá. Je to smutná bilance,“ doplnila Havlíková. Po celém světě vyprodukuje textilní průmysl ročně až 92 milionů tun odpadu.

VIDEO: Brno otevřelo první samotřídící linku na odpad v ČR. (2023)

Video
Video se připravuje ...

Brno otevřelo první samotřídící linku na odpad v ČR. Hynek Zdeněk

Fotogalerie
13 fotografií