Žoldnéři na straně Ukrajiny? Zelenskyj zvažuje vytváření vlastních „wagnerovců“
Co s vojáky po válce? Až snad konečně ruská invaze nějakým způsobem skončí, na Ukrajině bude spousta válečných veteránů. Jejich zkušenosti by byla škoda zahodit, mohou je uplatňovat k zajišťování bezpečnosti doma i ve světě. Politici proto zvažují povolit soukromé bezpečnostní společnosti – žoldnéře. V dobrém i zlém mohou Ukrajincům být příkladem nechvalně proslulí wagnerovci.
Vojáci zocelení dlouhými boji, schopní ovládat různou techniku… Takoví najdou uplatnění třeba při ostraze ambasád a vládních objektů, při výcviku domácích i spojeneckých vojsk i v boji s rebely. Velké zkušenosti s tím měla soukromá vojenská společnost Wagner, kterou (s jistým zapojením vojenské rozvědky) vedl ruský oligarcha Jevgenij Prigožin. Než se ve velkém zapojil do ruské invaze na Ukrajinu, do níž rekrutoval kvanta trestanců, posílal schopné profesionály na mise zejména v Africe a na Blízkém východě. A mimochodem, v jejich řadách byl před válkou i nejeden Ukrajinec.
Rusko v té době soukromé armády nepovolovalo, proto i wagnerovci fungovali ve stínu a Prigožin se k nim přihlásil až docela pozdě, když už byla invaze na Ukrajinu rozjetá na plné obrátky.
Kontroverzní Blackwater
Špatnou vzpomínku mají i USA, jež si pro jisté úkoly v okupovaném Iráku najaly velkou soukromou vojenskou společnost Blackwater. Její chybující strážci diplomatického konvoje roku 2007 postříleli 17 civilistů. Ostatně i přímo na Ukrajině ještě v nedávné minulosti působily kontroverzní soukromé armády oligarchů. Ihor Kolomojskyj roku 2015 neváhal poslat své ozbrojence do energetické firmy UkrTransNafta na obranu svých obchodních zájmů. Proto Kyjev chce pro působení podobných firem-armád náležité legislativní prostředí.
Žoldnéřské společnosti dávají smysl ještě v jednom kontextu. Vladimir Putin vyslovil ultimátum, že Ukrajina musí rozpustit armádu; ze státních vojáků by se tak právní kličkou stali soukromí žoldnéři. „Po těch ultimátech budu o tomto přemýšlet,“ připustil ukrajinský prezident Zelenskyj.
Jak konstatovalo ministerstvo pro záležitosti veteránů, po válce bude řešit nějakých šest milionů lidí, asi šestinu ukrajinské populace – myšleno vysloužilé vojáky a jejich rodinné příslušníky. Mnozí se vrátí k původním profesím, mnozí se budou na obnově země podílet v nových rolích – ale dost jich může dál působit v ozbrojených silách.
„Budeme mít lidské zdroje velmi vhodné pro takový typ práce. Věřím, že je v našem zájmu nabídnout těmto jedincům smysluplné zaměstnání,“ řekl poslanec Andrij Osadčuk z výboru pro prosazování práva podle The Kyiv Independentu.
I bez příslušných zákonů už na Ukrajině soukromé bezpečnostní firmy operovaly v jisté šedé zóně. Poskytují vojenský výcvik a ochrannou službu; ostrým bojům se vyhýbají doma i ve světě. „Dnes pracujeme v zájmu státu. Můžete existenci naší firmy popírat, ale existuje,“ řekla listu Kyiv Independent Tetjana Kebkalová, zástupkyně ředitele firmy Omega Consulting Group. Firmu založil její manžel Andrij Kebkalo, který nabíral zkušenosti ve francouzské Cizinecké legii. Oba jsou zkušení odstřelovači a přímo čelili ruským nájezdníkům, nyní poskytují různé druhy výcviku nejen ukrajinským vojákům. Dřív měli byznys hlavně v Africe, v níž ovšem vidí velký potenciál i pro časy, až válka doma skončí.
„Ač některé soukromé vojenské společnosti slouží diktaturám, nereprezentují globální odvětví. Například Wagnerova skupina se svým nepodařeným pokusem o povstání je v branži anomálií a jejich špinavá práce ve prospěch Ruska by neměla zastiňovat skutečnost, že soukromé vojenské společnosti mohou ve specifických podmínkách být vysoce efektivní a poskytovat státům významné přínosy,“ komentuje Omega na Facebooku.
Různý bezpečnostní výcvik na Ukrajině nabízí také třeba skupina Artan, na ochranu námořních lodí se zaměřovala firma Albatross.
„Mezi poslanci je nálada, že by zákon měl být přijat,“ řekl Kyiv Independentu Fedir Venislavskyi z obranného výboru. „Ale aktuálně na parlamentní úrovni není jednota. Pracujeme na tom,“ dodal s tím, že každopádně taková povolení budou platit, až skončí horká fáze nynější války.