Rozvody v Česku zrychlí. Poslanci schválili i úpravu péče o děti z rozpadlých manželství
Zjednodušení a zrychlení rozvodu i úpravy péče o děti z rozvedených manželství má od příštího roku zajistit novela občanského zákoníku, kterou dnes schválila Sněmovna. Předloha mimo jiné ruší požadavek na zjišťování příčin rozvratu manželství a také slučuje rozvodové a opatrovnické řízení. Zakotví i povinnost rodičů zajistit dětem výchovu bez tělesného trestání a duševního strádání. Novelu teď čeká posouzení v Senátu.
K zakotvení nepřijatelnosti tělesného trestání dětí vedly podle vlády požadavky Evropského výboru pro sociální práva. Za tělesné tresty ale rodiče nemají čekat nové postihy. Nina Nováková (KDU-ČSL) neuspěla s návrhem na vypuštění této pasáže jako nadbytečné, když zákaz nepřiměřených fyzických trestů podle ní obsahuje už nynější právo.
Po sloučení rozvodového a opatrovnického řízení bude podle vládní novely možné v případech shody manželů, kteří mají nezletilé dítě, rozvést manželství v jednom soudním řízení. Pokud se manželé na všem dohodnou, měl by být proces rozvodu manželství jednodušší i jinak. Předloha upouští například od jejich povinného výslechu. Poslanci ANO Helena Válková a Radek Vondráček neprosadili notářské rozvody bezdětných manželství a manželství s již dospělými dětmi, byť Válková argumentovala úsporou času i peněz.
Nadále by mělo platit, že pokud se manželé chtějí rozvést, bude muset o poměrech dítěte po rozvodu nejprve rozhodnout soud, a to rovněž v případě rozvodu smluveného. Zastoupení dítěte kolizním opatrovníkem by už ale nemělo být povinné, jestliže soud neshledá střet zájmů mezi rodičem a dítětem. Válková a Aleš Juchelka (ANO) neprosadili zachování povinného zastoupení orgánem sociálně-právní ochrany dětí ve všech případech.
Předloha rovněž ruší rozlišování druhů péče o dítě na společnou, střídavou a péči jednoho rodiče. Už by se tak nerozlišoval takzvaný rezidentní rodič, tedy ten, který má dítě v péči, a nerezidentní rodič, který má pouze právo styku s dítětem. Jelikož rozvod manželství nemá podle ministerstva spravedlnosti žádný vliv na rodičovskou odpovědnost, měli by o dítě i nadále pečovat oba rodiče.
Novela umožní postoupení pohledávky na výživném. Zvýší se také úrok z prodlení u dlužného výživného. Dolní komora do předlohy vložila možnost soudu stanovit výživné také při společné péči o dítě, pokud se tak rodiče dohodnou.
Sněmovna nakonec novelu nedoplnila o reformu institutu dovolání k Nejvyššímu soudu, která by jej rozšířila i na rodinné právo. Nejvyšší soud měl podle návrhu nově rozhodovat o přípustnosti dovolání, přičemž dovolání mělo sloužit ke sjednocení rozhodovací praxe soudů.
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.