Nizozemci odlili pro Prahu speciální zvon. Při výrobě použili ruskou munici z Ukrajiny
Postarší pohádkový pán jménem Joost C.M. Eijsbouts stojí a v očích se mu leskne hrdost. Do jeho firmy na jihu Nizozemska právě přijeli čeští novináři. Přišli se podívat na zvon, který zanedlouho bude bít na kostele Nejsvětějšího Salvátora v Praze. Joost C.M. Eijsbouts na tento zvon může být hrdý právem, patří mezi světové unikáty – k jeho výrobě byla použita munice, se kterou Rusové útočili na Ukrajině.
Firma pana Eijsboutsa nese stejné jméno jako on - Royal Eijsbouts. Je totiž rodinná, on je členem už čtvrté generace, která ji vede. Původně se podnik, založený v roce 1872, zaměřoval na výrobu věžních hodin, v období kolem druhé světové války k tomu ale přibral odlévání zvonů. Důvod? Byla po nich ohromná poptávka.
Dnes Royal Eijsbouts patří mezi jeden z mála podniků na světě, který ještě vyrábí zvony tradiční cestou. Pomáhá si ale i moderními technologiemi. „Rádi rozumíme tomu, co děláme, a mohu říct, že jsme možná jediná společnost ve světě sléváren zvonů, která má potenciál před samotnou výrobou provádět výpočty a předpovědi s počítačovými modely,“ konstatoval ředitel.
Myšlenka vytvořit unikátní zvon pro Prahu se zrodila k příležitosti státní návštěvy nizozemského krále Viléma-Alexandra v České republice, která proběhne na začátku června. Protože nizozemský monarcha na podobnou návštěvu vyrazí po dlouhých 30 letech, obě země chtěly své přátelství stvrdit něčím mimořádným. A tak vznikl tzv. Zvon svobody.
Výběr místa
Zvon bude zavěšen v Praze v kostele Nejsvětějšího Salvátora. Tento kostel je již 109 let bez kovového monumentu, původní zvon byl v roce 1916 zabaven armádou a použit pro válečný průmysl.
Nejde ale jen o to, že zrovna tomuto kostelu v centru Prahy chybí zvon. Na místě sídlí akademická farnost pražských vysokých škol, společně se tu mísí víra, věda a umění, lidé tu mohou otevřeně diskutovat bez ohledu na vyznání a právě proto se jevil jako vhodný pro projekt, jenž symbolizuje naději, že i z ničení může povstat krásná věc.
Speciální přísada z Ukrajiny
K výrobě zvonu Royal Eijsbouts použil kov, se kterým obvykle nepracuje. „Čistota materiálu je velmi důležitá pro kvalitu zvonu,“ vysvětloval ředitel. Běžně zvony obsahují 80 procent mědi a 20 procent cínu, do tohoto konkrétního ale přidali kov z ruského 122mm kanónového projektilu dovezeného z Ukrajiny. Srdce zvonu pak obsahuje fragment ruské rakety S-300.
„Stejně jako každý zvon, který se zde vyrábí, byl i tento zvon pečlivě navržen a jeho tvar vypočítán, aby měl odpovídající zvuky,“ popsal Joost C.M. Eijsbouts, přičemž přiznal, že bylo těžké předpovědět, jak přesně kov z ruské munice změní zvuk a vlastnosti odlitku. „Ale náš úsudek byl, že to zůstane v pásmu, se kterým by bylo přijatelné pracovat, a naštěstí se tak stalo,“ uvedl ředitel.
Z výsledku neskrýval radost. „Vědět, že materiál použitý k tak násilnému účelu se nakonec promění v mírumilovný produkt, je hezké,“ usmíval se.
Zvon se podle něj podařilo vyrobit od začátku do konce za dva a půl týdne, což je mimořádně rychlé. „Moji lidé by nebyli šťastní, kdyby to bylo normální tempo, jakým by měli pracovat. A také by to bylo velmi složité. Ale tohle šlo velmi dobře. Nicméně normálně pro odlévání zvonů preferujeme zhruba 6 až 8 týdnů,“ řekl Joost C.M. Eijsbouts.
Teplota 1100 stupňů Celsia
České novináře ředitel nechal nakouknout přímo do dílny, kde se zvony vyrábí a kde vznikl i tento speciální pro Prahu. Celý prostor byl posetý nejrůznějšími formami na různé zvony.
„Forma se vždy skládá ze dvou částí, z nichž jedna představuje vnitřní tvar zvonu a jedna vnější tvar zvonu. Když tyto dva díly položíte na sebe, vznikne mezi nimi dutý prostor, který se vyplní tekutým kovem,“ vysvětloval ředitel. Každá forma se podle něj použije jen jednou a pak se zahodí.
Ústředním bodem dílny je obrovská pec, ve které se kov pro zvony rozpouští. Ten k tomu, aby mohl být nalit do formy, musí dosáhnout 1100 stupňů Celsia. Pracovníci, kteří s ním manipulují, se pohybují ve speciálních ochranných oblecích, v celém prostoru je velké horko – práce to rozhodně není snadná.
Výsledek ale stojí za to. Jak se pochlubili zástupci firmy, jejich zvony vydrží stovky let, a když se na nich náhodou objeví trhlina, není problém ji opravit. Doufají, že podobně dlouho bude sloužit i Zvon svobody určený pro Prahu.
„Volám k pokoji a svobodě“
Mírová symbolika znovu je doplněna speciálně vybraným písmem. Je na něm česky, ukrajinsky a nizozemsky napsáno: „Ulit z fragmentů zbraní v těžkém čase ruské agrese proti Ukrajině jako výraz přátelství mezi Nizozemskem, Českem a Ukrajinou. Volám k pokoji a svobodě.“ Dále se zde nachází citát z Bible: „Stůjte proto pevně a nedejte si na sebe znovu vložit otrocké jho.“
Iniciátorem a sponzorem projektu bylo Nizozemské velvyslanectví v Praze. Dalšími partnery jsou organizace Sanctus Castulus, NN životní pojišťovna a společnost Voerman, která zajišťuje dopravu. Hlavním sponzorem je společnost Huisman. „Zvon svobody v sobě nese silné a srozumitelné poselství míru, lidské důstojnosti a solidarity, které přesahuje hranice států. Jsme hrdí na to, že se můžeme zapojit do vzniku symbolu, který místo ničení spojuje a připomíná principy, na kterých stojí svobodná společnost,“ komentoval Karel Pavlíček, Managing Director, Huisman Czech Republic.