Žádají zásadní reformu opatrovnického systému. Psycholožka zmínila násilí i zastrašování

Autor: red - 
22. května 2025
14:34

Skupina odborníků spustila petici, která upozorňuje na závažné systémové nedostatky současného opatrovnického systému v Česku. „Problémy, kterým v praxi čelíme v souvislosti se změnou rozhodování ve prospěch střídavé péče jsou úplně jiné, než před 10ti či 15ti lety, ale systém se na ně neadaptoval,“ popisuje jedna z iniciátorek petice Daniela Holá.

Podle iniciátorů totiž současný opatrovnický systém často selhává při rozhodování o úpravě poměrů k nezletilým dětem a má dalekosáhlý negativní dopad nejen na děti a jejich rodiče, ale i na celou společnost.

Petice obsahuje deset konkrétních požadavků. Mezi nejdůležitější organizátoři řadí jasné stanovení dolní věkové hranice pro nařizování střídavé péče. „Ve střídavé péči nám dnes končí dokonce i kojenci a batolata, čímž dochází k narušování rané vztahové vazby na primárního pečovatele s dalekosáhlými důsledky pro zdravý psychický vývoj dítěte,“ uvádí se v tiskové zprávě k petici. 

Mezi další požadavky patří respektování intimní povahy kojení a ochrana mateřského rozhodování v této oblasti. „Chceme, aby opatrovnický aparát lépe chránil zájmy dětí a reagoval na reálné životní situace, ve kterých se rodiny ocitají,“ uvedla Holá.

Konflikty a násilí

Za důležitý aspekt při rozhodování signatáři považují také případné velké konflikty či dokonce domácí násilí. „Tam, kde dochází k násilí, manipulaci, nebo zastrašování je střídavá péče naprosto nevhodná a může dítěti i druhému rodiči velmi ublížit,“ myslí si signatářka petice a psycholožka Helena Petrová.

Zásadní je podle autorů petice i zákaz mediace v případech domácího násilí a zavedení pravidla „no contact“ (bez kontaktu, pozn.red.). „Domácí násilníci využívají společných dětí pro udržení kontroly nad bývalým partnerem, což má velmi destruktivní dopad na oběť domácího násilí, ale i na dítě, které se stává prostředkem boje. Rodičům by měli být v těchto případech dány možnosti a nástroje pro to, vyhnout se osobnímu kontaktu s problémovým expartnerem,“ uvádí autoři petice v tiskové zprávě. 

Petice, kterou již podpořila řada odborníků, zamířila do Sněmovny. „Tento problém není marginální, týká se ročně tisíců rodin a opakovaně se na mě obracejí rodiče, psychologové i pracovníci OSPOD. Proto považuji za správné a nutné otevřít odbornou i legislativní diskusi o změnách v rodinném právu a rozhodování soudů v opatrovnických řízeních,“ sdělil lidovecký poslanec Tom Phillip.

Petice je nyní otevřena i široké veřejnosti. Zájemci ji mohou najít a podepsat online.

Video  Šéf Notářské komory: Každé 5. manželství má smlouvu. Před čím vás ochrání?  - Bára Holá
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa