Ministři schválili varování přes mobily. V Hustopečích prodloužili stav nebezpečí a nahradili Plagu

Aktualizováno -
21. května 2025
15:11
Autor: ČTK - 
21. května 2025
06:59

Plán přípravy systému pro varování přes mobilní telefony při mimořádných událostech projednala na dnešním zasedání vláda. Jeho vybudování by mělo trvat rok až 18 měsíců. Stát a operátory vyjde na 235 milionů korun, sdělil ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Kabinet také odsouhlasil prodloužení stavu nebezpečí, který po havárii vlaku s benzenem platí v okolí Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku. 

Do 12 až 18 měsíců od zahájení výběrových řízení by mohl v Česku začít fungovat systém Cell Broadcast pro varování přes mobilní telefony při mimořádných událostech. Na straně státu si vyžádá náklady zhruba 100 milionů korun, u mobilních operátorů pak asi 135 milionů včetně DPH. Náklady na zajištění provozu a další rozvoj vyjdou na 51 milionů korun ročně včetně DPH. Po dnešním jednání vlády to řekl Rakušan.

Zavedení systému varování přes mobilní telefony je reakcí na střelbu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy na konci předloňského roku, ale hlavně na loňské povodně. Ty podle ministerstva vnitra jednoznačně potvrdily potřebu moderních a rychlých nástrojů pro varování a informování obyvatel. Stávající systém se při povodních dostal na své limity, stálo v materiálu pro vládu.

K varování se nyní využívají lokalizované SMS, jednorázově je možné zaslat až 200 tisíc zpráv uživatelům mobilních telefonů na určeném území. Překážkou je kapacita sítě, která může způsobit zpoždění v doručení zpráv až o několik desítek minut. Rakušan uvedl, že nový systém SMS zprávy zcela nenahradí. „Zůstanou v provozu pro následné detailnější informace než je prvotní varování,“ řekl.

Dalším prvkem je takzvaný jednotný systém varování a vyrozumění. Jde o přibližně 9500 koncových prvků, sestávajících ze sirén a místních rozhlasů. „Výhodou systému je téměř stoprocentní pokrytí obydleného území varovným signálem, robustnost infrastruktury a její nezávislost na komerčních sítích. Bohužel je však území ČR téměř z poloviny stále pokryto sirénami rotačními, které technicky neumožňují vysílat tísňovou informaci s upřesněním druhu nebezpečí,“ stálo v dokumentu pro ministry.

Ministr Rakušan po jednání vlády upřesnil, jak systém bude fungovat. „Tahle technologie umožňuje během několika vteřin odeslat varovnou zprávu všem mobilním telefonům v ohrožené oblasti a zároveň připojit jasné pokyny a dopočení, jak se v takové situaci a na daném místě chovat a zachovat,“ popsal ministr s tím, že zprávu díky systému dostanou všichni velmi rychle. Vybudování systému varování přes mobilní telefony Cell Broadcast bude trvat rok až 18 měsíců, řekl Rakušan. Stát a operátory vyjde na 235 milionů korun. 

Rakušan také sdělil, že policie operativně řeší s německou stranou situace, kdy kontroly na hranicích zdržují provoz. Kontroly ale podle něj nejsou novinkou, jen posílily. 

Prodloužili stav nebezpečí

Stav nebezpečí u Hustopečí nad Bečvou, kde koncem února havaroval a vzplál vlak s nebezpečným benzenem, vláda kvůli likvidaci škod prodloužila do půlnoci 26. června. Po jednání vlády to řekl Rakušan s tím, že to je vzhledem ke stavu sanačních prací namístě. Uvedl také, že kabinet vzal v úvahu postoj hejtmana Olomouckého kraje Ladislava Oklešťka (ANO) a České inspekce životního prostředí.

Okleštěk předpokládá, že stav nebezpečí bude v lokalitě trvat možná ještě několik měsíců. ČTK to řekl v úterý. Opatření umožňuje rychlejší organizaci sanace zamořené půdy a vody. Vláda může zvláštní režim v lokalitě prodloužit vždy jen o 30 dnů, naposledy o tom rozhodovala 23. dubna. Kdyby dnes stav neprodloužila, končil by 27. května.

Nahradí Plagu

Vláda jmenovala předsedou Národního akreditačního úřadu pro terciární vzdělávání náměstka ministra školství Jaroslava Millera. Informoval o tom ministr školství Mikuláš Bek (STAN) po jednání kabinetu. Miller ve funkci nahradí dosavadního předsedu úřadu Roberta Plagu. Do výběrového řízení se přihlásilo pět uchazečů. O místo se ucházel například současný ředitel odboru kanceláře Národního akreditačního úřadu pro vysoké školství Jiří Smrčka či rektor Českého vysokého učení technického v Praze Vojtěch Petráček.

Předsedovi současné rady úřadu Plagovi skončí funkční období koncem června kvůli uzákonění nezávislého akreditačního úřadu. Vysokoškolskou novelu, která mimo jiné uzákonila akreditační úřad jako samostatnou právnickou osobu s větší nezávislostí na ministerstvu školství, podepsal prezident Petr Pavel v únoru. Stávající úřad skončí podle novely k 30. červnu 2025, nový by měl začít fungovat od 1. července.

Kabinet měl na programu také rozhodnutí o tom, zda se v souladu s doporučením ministraRakušanapostaví proti návrhu senátorů na zrušení části zákona označovaného jako lex Ukrajina VII. Ten stanovil, že Rusové nemohou získat české občanství, pokud nepředloží doklad o pozbytí občanství ruského. Na programu je i návrh na vznik dotačního programu na podporu zachování německých hrobů v pohraničních oblastech.

Ministři měli projednat i žádost ministerstva spravedlnosti o navýšení financování a prodloužení programu, z nějž hradí výstavbu justičních areálů v Ústí nad Labem a Českých Budějovicích. K původním 6,4 miliardám korun by mělo přibýt dalších 290 milionů korun. Ministerstvo spravedlnosti žádá vládu také o 2,3 milionu eur (zhruba 57,3 milionu korun), které má zaplatit Evropské komisi za nesplnění závazků týkajících se směrnice o ochraně oznamovatelů. Podle úřadu za pokutu může předchozí vláda Andreje Babiše (ANO).

Kabinet měl na programu i návrh na sjednání rámcové smlouvy se Slovenskem o přeshraniční spolupráci v oblasti zdravotnické záchranné služby či materiál o poskytnutí daru Školskému spolku Komenský ve Vídni v letech 2026 až 2028.

Konec kontrol na hranicích?

Česko pravděpodobně ve čtvrtek zruší povinné kontroly a dezinfekce kamionů na hranicích se Slovenskem, které zavedlo kvůli riziku nákazy dobytka slintavkou a kulhavkou. Při příchodu na jednání vlády to dnes novinářům řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). V platnosti podle něj zřejmě zůstane část opatření vůči českým chovatelům. Podrobnosti zveřejní ve čtvrtek na tiskové konferenci.

Podle Výborného ve čtvrtek vyprší veterinární lhůty nastavené kvůli inkubační době nemoci. „Předpokládám, pokud se dnes v posledních 24 hodinách neuděje nic dramatického, žádné nové ohnisko nebude, tak budeme moct zítra (ve čtvrtek) vydat nová mimořádná veterinární opatření, kterými zrušíme ty povinné kontroly a dezinfekci na státních hranicích,“ řekl ministr.

Ministerstvo zemědělství svolalo na čtvrteční dopoledne tiskovou konferenci k opatřením přijatým kvůli slintavce a kulhavce. Výborný dnes uvedl, že kromě zrušení kontrol na hranicích se bude ministerstvo vyjadřovat i k českým chovatelům. „Budeme informovat o doporučení směrem k našim chovatelům, případně o zachování některých opatření, která budou už interní, to znamená pro naše zemědělce a chovatele,“ řekl.

Více peněz do veřejného sektoru

Ve veřejném sektoru se do doby praxe kvůli platu bude počítat i péče o vážně postižené blízké a doktorské studium. Schválila to vláda, řekl po jejím jednání ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Vláda chystá od ledna zvýšení platových tarifů zaměstnancům veřejného sektoru a státu. Nařízení o přidání by měla schválit na začátku podzimu. Ještě před vládním zasedáním to řekl Jurečka. Zvednutí tarifů jen jedné skupině pracovníků ještě letos považuje za nesystémové, mimořádné výkony by řešil odměnami. Reagoval tak na požadavky na posílení odměňování bezpečnostních sil, s nimiž přišly resorty vnitra a obrany.

„Jsem připraven se o tom bavit. Je logické, že budeme od 1. ledna příštího roku realizovat zvýšení tarifů. Předpokládám, že takové nařízení by vláda měla schválit někdy v průběhu září a října. Tu debatu povedeme napříč resorty i se sociálními partnery,“ řekl Jurečka.

Video  Vláda o dostavbě Dukovan  - ČTK/Blesk
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa