Rakušan: Brožura přežití? Chceme, aby šla do všech domácností! Hejtmani řeší, kdo zaplatí za krize
Stát a kraje si měly v novele krizového zákona vyjasnit třeba finanční kompetence, když nastane nečekaná událost. V tomto období se ale změna nestihne, byť ministr vnitra Vít Rakušan (46, STAN) za ni dříve horoval. Čelí kritice šéfky Karlovarského kraje, další hejtmané ovšem míní, že nic je lepší než špatně provedená úprava. A jak to bude s brožurou přežití?
Důkladná analýza procesů krizového řízení, rozšíření kompetencí hejtmanů a krajských úřadů zejména v oblasti zpracování plánů či možnosti ukládat úkoly ostatním orgánům státní správy a v neposlední řadě vznik pozice koordinátora obnovy území, například po povodních. Toho se měla týkat úprava krizové legislativy, jak pro Blesk popsala mluvčí Asociace krajů Soňa Ličková.
Nicméně většina z toho alespoň prozatím nebude. V polovině března 2025 ministr vnitra Vít Rakušan (46, STAN) informoval některé hejtmany, kteří na schůzku dorazili, že v tomto volebním období se již úpravy přijmout nestihnou. A to po více jak 2leté snaze, což pro Blesk potvrdili třeba hasiči, kteří se na komplexní úpravě podíleli.
Prošla jen transpozice směrnice EU o odolnosti kritických subjektů, jež Česko muselo přijmout, aby nebylo sankcionováno. „I přes toto zúžení obsahuje návrh některé nástroje, které v důsledku zvýší připravenost ČR na krizové situace,“ uvedla pro Blesk mluvčí Klára Ochmanová s tím, že Generální ředitelství učinilo maximum pro přípravu materiálu.
Co se stalo?
„Lepší nic než to, co chtěli schválit,“ sdělil Blesku jeden z aktérů schůzky, hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (42, Socdem). „Po celou dobu projednávání Asociace krajů cestu, jež se vnitro vydalo, kritizovala. Do jisté míry totiž přenášeli rozhodovací pravomoc z hejtmanů na hasiče,“ podpořil kolegu ve vyjádření pro Blesk šéf Jihomoravského kraje Jan Grolich (40, KDU-ČSL).
Stejný pohled prezentoval i hejtman Libereckého kraje Martin Půta (53, SLK). „Nápady jako vznik nějakých komisařů, kteří by za hejtmany řídili některé situace, to jsme museli logicky odmítnout,“ sdělil Blesku Půta. „Reforma je ale bez pochyb třeba, protože legislativa je zastaralá, je více jak 20 let stará,“ doplnil Netolický, s čímž souhlasí i další dva hejtmani.
Šéfka Středočeského kraje Petra Pecková (49, STAN) a hejtman jižních Čech Martin Kuba (52, ODS) na dotazy Blesku nereagovali.
Ukázkový případ Hustopeče
Všichni tři hejtmani považují za potřebné vyjasnit si finance. „Všimněte si, proč olomoucký hejtman Okleštěk nechtěl vyhlásit po havárii benzenu v Hustopečích stav nebezpečí. Má to jednoduchý důvod. Protože ve chvíli vyhlášení jdou všechny náklady s tím spojené za krajem. Pro vládu je logicky jednodušší tlačit na hejtmany, než aby oni sami vyhlásili nouzový stav, protože nouzový stav kabinetu schvaluje Parlament, ale stav nebezpečí kraji potvrzuje právě jen vláda,“ zdůvodnil svůj pohled Netolický.
Dle Půty se ukázalo, že v takto lokálním případě nemůže vyhlašovat stav nikdo jiný než kraj, také ale chce vyjasnění si kompetencí. „Samozřejmě věřím, že vláda se s Olomouckým krajem domluví, ale jako čistě dle legislativy: Olomoucký kraj vyhlásil, Olomoucký kraj platí. A tohle je prostě věc, kterou nemůže sám zvládnout ani Olomoucký kraj, ani Hustopeče nad Bečvou,“ přitakal Půta. Grolich má za to, že „když přijde krize, musíte ji řešit hned bez ohledu na okolnosti“, byť i on je pro ujasnění.
Kritiku hnutí ANO vnitro odmítá
„Je neskutečné, že to není,“ sdělila Blesku Jana Mračková Vildumetzová (51, ANO), která se po loňských podzimních volbách vrátila do čela Karlovarského kraje. „Kraje to odmakaly, daly mu veškeré podklady a on nic,“ zkritizovala ministra, s tím, že jde o jeden z největších restů Rakušanova rezortu. Zdůraznila, že kraje jsou při krizových situacích stěžejními aktéry.
Ministerstvo vnitra ale pro Blesk význam úpravy umenšovalo. Typové plány jsou dle ředitele komunikace rezortu vnitra Mira Jašurka „součástí současného systému krizového plánování“. „Již nyní se tedy stát na takovéto situace připravuje a má stanoveny postupy, zásady a opatření pro specifické typy událostí,“ řekl Blesku Jašurek. S tím souhlasí i Grolich a Půta.
„Není to tak, že kvůli tomu, že tady není schválená změna zákona, tak hasiči si do svých podstatných dokumentů nezapracovali nějaké poznatky z covidu či z tornáda, které jsme řešili u nás,“ míní Grolich.
Podle Půty pak „legislativa sama samotinká žádnou krizi nevyřeší“. „Nejlepší krizový manažer je ten, jenž si nějakou krizi už prožil,“ míní Půta, byť souhlasí, že pro někoho, kdo se v krizové situaci, v níž má někoho vést, ocitl poprvé, může být plán, dle kterého se může řídit, stěžejní.
Rakušan dříve širokou úpravu sliboval
Píše se konec roku 2021, je po sněmovních volbách a tehdejší prezident Miloš Zeman (80) prověřuje zpoza plexisklové »ohrádky« – kvůli své nákaze covidem –, zkušenosti lidí, které si šéf ODS Petr Fiala (60) přeje za ministry. Rakušan po schůzce říká, že chce do poloviny volebního období předložit změnu krizové legislativy, která bude lépe reagovat na nové typy hrozeb: pandemie, blackouty či terorismus. „Pandemická situace nás evidentně překvapila,“ citoval ho tehdy Český rozhlas. Slib se mimo jiné promítl i do programového prohlášení.
Brožura přežití? Snad ne agitka, věří kraje
Ministr vnitra též nedávno oznámil, že chce do schránek většiny domácností poslat dokument, ve kterém budou pokyny k přežití prvních 72 hodin po vypuknutí krize, kdy stát nemá šanci reagovat a lid je odkázán sám na sebe. Oslovení hejtmané uvedli, že nápad vítají, nesmí se ale zvrhnout v předvolební propagaci s fotkou. Vildumetzová zdůraznila, že na její návrh Asociace krajů přijala na nedávné schůzi jednomyslně usnesení, že chtějí brožuru, předtím, než bude rozeslána, vidět.
„Určitě není problém, aby brožuru předtím, než bude distribuována, kdokoliv viděl. Jsme už v pokročilé fázi, kdy se kompletují texty a procházejí odbornou revizí, ať již naší interní, tedy třeba od hasičů, ale i od externích expertů. Nechceme, aby použitý jazyk byl »úředničtina«, ale aby si lidé materiál přečetli a nechali si ho doma,“ sdělil v úterý 29. dubna Rakušan Blesku na snídani s novináři.
„Probíhají debaty o formě distribuce. Samozřejmě chceme, aby byla masivní, tedy aby se brožura dostala do všech domácností v této zemi, přičemž tedy bychom na to alokovali finanční prostředky,“ doplnil ministr.
Určitě nás brožura ochrání. Zbytečně vyhozené peníze. Jak na nás vletí, tak nás nic nezachrání.