O 15 korun více za Českou televizi (ČT) a o 10 korun za Český rozhlas (ČRo) budou domácnosti i firmy platit už od příštího měsíce. Blesk přináší přehled, co se mění a návod, jak si zvýšené platby ohlídat. A mezitím na Kavčích horách: Spor o Součka graduje i s poslanci!
Spor o Součka na Kavčích horách graduje! A co čeká plátce poplatků? Od května 150 Kč za ČT a další novoty
1.Spor o Součka
Politici si opět vzali na paškál radního ČT Luboše Xavera Veselého (56) a to v souvislosti s pokusem odvolat ředitele ČT Jana Součka (50). O tom budou radní rozhodovat na mimořádné schůzi rady 6. května.
„Ve všech třech bodech jsi mě, Honzo Součku, podrazil,“ řekl Veselý na internetové XTV. Souček mu prý měl slíbit, že výměnou za podporu nebude začerňovat smlouvy, obnoví kanál ČT 3 a nepovede kampaň za koncesionářské poplatky. „Zveřejni je, nebo se omluv. A já jako odměnu, jako cukřík pro pejska, ti pak taky připomenu veřejně, jak sis mě pozval do své kanceláře a jak jsi mi nabízel, jak tu věc budeme řešit,“ řekl též radní.
Souček na zasedání sněmovního výboru slova Veselého odmítl. „Nic takového se neodehrálo,“ uvedl Souček. Zmínil také, že návrat ČT3 byl součástí jeho kandidátského projektu a že ještě před svým zvolením mluvil o potřebě ještě většího zvýšení poplatku, než jaké nakonec nastalo.
„Neslýchané,“ řekl k výroku poslanec Jan Lacina (55, STAN). „Co kdyby to udělali všichni, co to Součkovi »hodili«? Ředitel by měl zápisník plný úkolů, což je zcela v rozporu se zákonem a mantinely člena rady ČT,“ řekl Blesku Lacina. Na úterním výboru sněmovny pro média chce kauzu řešit.
Zda však k projednání dojde není dle šéfa výboru, poslance Patrika Nachera (50, ANO), jisté. „Ještě nevím, program je hotový. Chci slyšet, jak to kolega chce koncipovat. Je to trochu neobvyklé, protože bývá zvykem, že jsou pozváni ti, o kterých by se mluvilo, což nyní nejsou,“ řekl Blesku.
2.Xaver na odstřel?
Veselý čelil pokusu o své odvolání před rokem, na hlasování nedošlo. Dle Laciny kvůli „obstrukcím“ opozice. „Měl být odvolán již dávno,“ řekl Blesku šéf klubu TOP 09 Jan Jakob (42), který je spolu s Lacinou iniciátorem celé věci.
Poslancům vadí, že radní „se hrubě vyjadřoval o řadě úctyhodných žen“ a „podniká v oblasti médií“. Radního kritizuje i místopředseda Sněmovny Jan Bartošek, Veselý dle něj dlouhodobě porušuje podmínku nestrannosti a nezávislosti. „Sám to ostatně několikrát veřejně přiznal. Veselého víkendové výroky jen potvrzují, že jeho chování je neslučitelné se zákonnými podmínkami výkonu funkce,“ řekl Blesku lidovec s tím, že odvolání radního jednoznačně podporuje.
Dle Nachera – jehož hnutí mělo premiéra v roce 2020, kdy byl Veselý do rady hlasy více jak sta poslanců zvolen – „Xaver není vlastníkem XTV, je jen moderátorem“. Co se výroků týče, dle Nachera by mělo platit padni komu padni. „Nynější 4koalice měla do roku 2021 v radě Zdeňka Šarapatku (66), jehož útoků mám nasbírané 3 strany. Toho nikdy ale odvolat nechtěli. Takže to vadí zřejmě jen u někoho. Přitom Šarapatka dokonce po odchodu z rady za TOP 09 kandidoval do Senátu,“ rozčílil se Nacher s tím, že ANO není s Veselým nijak propojeno.
Někteří koaliční poslanci sami připouští, že odvolání radního se, vzhledem ke konci volebního období, už asi nestihne.
3.Řeší se i další radní
Na programu úterního jednání mediálního výboru dolní komory Parlamentu je ale i možný střet zájmů dalšího radního a to sice publicisty Vlastimila Ježka (61), který je též předsedou představenstva Obecního domu, jehož je ČT klientem. „Takže by zde mohl být střet zájmů, že subjekt, který má kontrolovat, má u něj zakázku – konkrétně jde o ples ČT,“ popsal podnět Nacher. Členem představenstva domu je také poslanec Lacina.
4.Vedení zpravodajství se bouří
Dusno je i přímo uvnitř České televize. Vedení Redakce zpravodajství a publicistiky České televize (ČT) se na pondělní schůzce se Součkem distancovalo od omezení přístupu části médií na Součkův páteční briefing s novináři. Podobné postupy jsou nepřijatelné, odporují základním principům svobodné novinářské práce a poškozují pověst České televize, uvedl na síti X šéfredaktor zpravodajství Michal Kubal.
Redaktoři ve zveřejněném prohlášení odmítli i „spojení s jakýmikoliv náznaky pokusů o vydírání či obchodování se jmény členů redakce nebo jednotlivými pořady“. „Takové praktiky jsou naprosto nemyslitelné, zejména v médiích veřejné služby. S podobným jednáním jsme se ani teď, ani v minulosti nesetkali,“ napsal Kubal.
— Michal Kubal 🇨🇿 (@MichalKubal) April 28, 2025
Česká televize v pátek uspořádala setkání s generálním ředitelem pouze pro několik pozvaných zástupců médií. Podle vedení televize nešlo o tiskovou konferenci, ale osobní setkání Součka s některými novináři. Chyběli na ní například redaktoři Deníku N či Seznam Zpráv. Souček se později omluvil, označil to za výsledek chyby v komunikaci a nesprávného vyhodnocení situace. Přijal podle svých slov opatření, aby se to už nestalo.
Na zasedání mediálního výboru Sněmovny řekl, že nevpuštění některých médií na páteční briefing považuje za chybu. Z pochybení obvinil odbor komunikace České televize, který to podle něj pocítí na svých odměnách. Radek Konečný z tiskového oddělení dnes ČTK sdělil, že se Souček v pondělí setkal s vedením redakce zpravodajství a publicistiky, jež sám inicioval. „Zástupci redakce na něm vyjádřili své postoje k aktuální situaci. Jednání mělo interní charakter a nebudeme je dále komentovat,“ dodal Konečný.
5.Co novela mění?
Kromě zvýšení koncesionářských poplatků mediální novela rozšiřuje okruh plátců. Nově je budou platit i domácnosti, které dosud neměly televizní přijímač ani rozhlas, ale vlastní zařízení schopné přijímat televizní signál, tedy např. mobil, tablet či notebook.
Podle ministra kultury Martina Baxy (49, ODS) přibude 600 tisíc nových plátců. „Pro naprostou většinu lidí, což je 3,3 milionu domácností u televize a 3 miliony domácností u rozhlasu, se změní jen to, že se o 25 Kč měsíčně zvýší souhrnně poplatky za obě média,“ řekl Baxa Blesku.
I nadále platí, že poplatky jsou hrazeny za jednu domácnost bez ohledu na počet přístrojů. Co se firem týče, ty už nebudou platit podle počtu přístrojů, ale podle počtu zaměstnanců.
Kdo dál platit nemusí?
Osvobozeny od poplatků jsou domácnosti, jejichž příjem za uplynulé kalendářní čtvrtletí je nižší než 2,15násobek životního minima. Dále pak nevidomí či neslyšící lidé, ale to jen v případě, že žijí sami. Z firem pak budou od placení osvobozeny ty, které mají do 25 zaměstnanců.
6.Noví plátci. Jak se přihlásit?
Lidé, kteří dosud poplatky nehradili, a zároveň se na ně nevztahuje zákonné osvobození, se k jejich platbě musí přihlásit. Učiní tak vytvořením účtu na webu Čro na: www.rozhlasovypoplatek.cz, u ČT pak na: poplatky.ceskatelevize.cz. Přihlásit se lze také e-mailem poplatky@ceskatelevize.cz nebo poplatek@rozhlas.cz
SIPO?
Lidem, kteří hradí poplatky prostřednictvím SIPO České počty, se navýšení plateb provede automaticky. U plateb SIPO prostřednictvím inkasa z bankovního účtu bude ale třeba ověřit výši inkasního limitu.
Trvalý příkaz?
V tomto případě bude nutné upravit výši plateb. Hradit lze měsíčně (tj. 150 Kč za ČT a 55 Kč za ČRo), čtvrtletně (450 Kč a 165 Kč), půlročně (900 Kč a 330 Kč) nebo s roční frekvencí (1800 Kč a 660 Kč). Úhrada musí být provedena do 15. dne v měsíci, za který je poplatek hrazen. Pokud poplatník hradí s čtvrtletní, půlroční nebo roční frekvencí, bude vyzván k doplacení nové výše poplatku. Například v případě roční úhrady za ČT částka místo dosavadních 1620 korun stoupne na 1740 Kč (leden až duben 4 x 135 Kč, květen – prosinec 8 x 150 Kč), přijde vám výzva zaplatit nedoplatek 120 Kč.
Karta?
V případě opakované platby platební kartou registrovanou v účtu poplatníka na ČT i ČRo bude nově vyměřená částka stržena automaticky.
7.Co když přijde výzva?
Pokud se k platbě nepřihlásíte sami, obě veřejnoprávní instituce vás velmi pravděpodobně k platbě vyzvou samy. Na výzvu je nutné reagovat do 30 dní od jejího obdržení. Následně se buď k platbám přihlásíte, nebo doložíte, že se na vás povinnost nevztahuje. V opačném případě vám hrozí přirážka a zpětné doplacení poplatků.
„Pak samozřejmě přichází v úvahu exekuce,“ řekl Blesku Jiří Hošna, mluvčí ČRo. Podle něj se počet domácností, kterou jsou kvůli poplatkům upomínány, pohybuje kolem tisícovky.
„Ale to je průběžné číslo, které se neustále mění,“ dodává. Podle sdělení Exekutorské komory statistika, kolik exekucí obě instituce proti dlužníkům vedou, k dispozici není.
Video Ředitel ČT Souček o zvyšování televizních poplatků: Krizový plán? Další propouštění i rušení pořadůVideo se připravuje ...
👍 mě taky, hlavně zbrojení