Mimořádné jednání Sněmovny „postaru“: Výpadky elektřiny a hlasování zdvižením ruky!

Aktualizováno -
2. dubna 2025
11:41
Autor: ČTK, tč - 
2. dubna 2025
06:39

Poslanci dnes mohli hlasovat o podobě nového zákona o podpoře bydlení, jenž míří zejména na lidi ohrožené bytovou nouzí. Nestihli to ale a pokračovat tak buvou v pátek ráno. Na programu mimořádné schůze svolané z koaličního podnětu bylo také uzákonění pravidel pro lobbování a sociální novela, v níž prosazují opoziční ANO a SPD zvýšení některých příspěvků na péči pro lidi se zdravotním postižením. Jednání komplikovaly technické problémy. 

Návrh zákona o podpoře bydlení předpokládá vznik kontaktních míst, která mají pomáhat lidem v bytové tísni hlavně v lokalitách, kde je vyšší počet osob ohrožených ztrátou bydlení. Počet kontaktních míst Sněmovna patrně sníží o 90 na 115. V doprovodné novele poslanci rozhodnou o tom, zda umožní penzijním fondům investovat do bydlení, což by mohlo podpořit bytovou výstavbu.

Bývalý ministr pro místní rozvoj a předseda Pirátů Ivan Bartoš vyzval poslance, aby zákon o podpoře bydlení schválili v původní podobě.  Kritizuje úpravy, které prosadili bývalí koaliční partneři Pirátů, jako je snížení počtu kontaktních míst pro lidi v bytové nouzi a zapojení úřadů práce do posuzování nároků na pomoc.

(Ne)dostupné bydlení  

Novinářům před schůzí řekl, že norma byla koncipována pro pomoc 1,5 milionu lidí, kterým hrozí ztráta bydlení třeba při výpadku jednoho příjmu v domácnosti. „Po zásahu vládní koalice bude zákon bezzubý a pomůže jen zlomku, 750.000 lidí si nebude mít kde říct o pomoc, navíc agenda bude převedena na úřady práce, které jsou přetížené,“ uvedl Bartoš.

Kritizoval také pozměňovací návrh, který naváže nárok na pomoc lidem s příjmem domácnosti do 1,43 životního minima, kteří jsou ohroženi bytovou chudobou, což znamená výrazné zúžení okruhu klientů.  Zmínil i starší výrok premiéra Petra Fialy (ODS), že zákon by měl platit jen pro vyloučené lokality. „Problém s bydlením se týká celé republiky, to je zásadní,“ uvedl Bartoš.

Podle stanoviska klubu SPD přináší návrh drahý a komplikovaný systém, který nepřinese nové byty na trh. Zákon se podle poslankyně Marie Pošarové jen spoléhá na to, že někdo, hlavně soukromníci, vloží byty na trh. Zákon podle ní neřeší potřebu nových bytů a vytváří složitý a finančně náročný systém. „Jako celek nemůžeme tento zákon podpořit,“ dodala.

Poslanec a hejtman Moravskoslezského kraje Josef Bělica (ANO) nazval novelu výrazem:  „post-pirátský neomarxistický návrh.“ Bartošovu kritiku současného stavu projednávaných změn označil za nehoráznost. Proti se staví i další z hejtmanů z hnutí ANO. „Jde o nehospodárné vytváření nové administrativní zátěže,“ řekl poslanec a nejvyšší představitel Olomouckého kraje Ladislav Oklešťek (ANO) 

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) uvedl mimo jiné, že úřady práce už nyní v 80 procentech poskytují potřebným lidem peníze na kauce za nájemní bydlení. Poukazoval na to, že zákon navazuje na už existující projekty, které podle něj ukázaly v řadě měst, že tento systém funguje. 

Výpadek systémů, hlasování rukou

Průběh projednávání novely zkomplikoval na chvíli výpadek elektronického systému. Poslanci se tak nemohli hlásit o slovo prostřednictvím elektronických karet, na obrazovce nešlo sledovat, který poslanec se zrovna hlásí. „Vypadl nám celý systém,“ informoval kolem půl jedenácté kolegy místopředseda sněmovny Aleš Juchelka (ANO).

Problém s černou obrazovkou se sice podařilo během 15 minut vyřešit, ale problémy s přihlašováním se během jednání stále vracely. „Bylo nám sděleno, že jde o problém s elektřinou, hlásíme se na náhradní zdroj,“ řekl Juchelka. 

Zhasnutá obrazovka ve sněmovně během výpadku elektronického systému. (2.4.2025) Zhasnutá obrazovka ve sněmovně během výpadku elektronického systému. (2.4.2025) | Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky


Poslankyně Eva Fialová (ANO) následně přišla s návrhem aby se schvalování návrhu odložilo do doby, kdy ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (za STAN) stráví víkend v ústecké čtvrti Mojžíř. „Můžu vám poskytnou městský byt. Jsem ochotná vám celý tento wellness-víkend uhradit,“ řekla. Odhlasování návrhu ale nebylo možné kvůli trvajícím výpadkům systému. Jednací řád však přikazuje procedurální návrhy bezprostředně vypořádat. Juchelka tak musel vyhlásit přestávku, aby se skrutátoři připravili na hlasování zvednutím ruky. 

Předseda klubu lidovců Aleš Dufek vznesl námitku proti takovému návrhu. Označil ho za částečnou devastaci parlamentní kultury. Poslanci po přestávce návrh zamítli. 

Zákonná pravidla pro lobbování mají podle vlády omezit hrozby korupce, střetu zájmů nebo klientelismu. Návrh zákona zejména zavádí registr lobbistů a lobbovaných.

V sociální novele prosazuje opozice růst příspěvků na péči pro lidi v prvním nebo také v druhém stupni závislosti na pomoci druhých. Ve hře je rovněž úprava ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) s novým příspěvkem až 11.600 Kč měsíčně na osobní asistenci. Vládní předloha předpokládá, že by příspěvky a také dávky pro lidi se zdravotním handicapem i jejich průkazy vyřizovala a vyplácela sociální správa místo úřadu práce.

Zase nezbyl čas na školský zákon

Sněmovna se ani na pátý pokus nedostala ke schvalování školské novely, kterou chce koalice převést financování nepedagogů ze státu na obce a kraje nebo zavést slučování malých škol. Závěrečné kolo projednávání předlohy, které začalo 7. března, dnes musela opět oddálit na další pokračování mimořádné schůze. Situaci předvídal ministr školství Mikuláš Bek (STAN), který se z dnešního jednání Sněmovny omluvil.

Video  Pavel ve Sněmovně: Obrana nemá stranické tričko! A cílem není utratit X procent HDP  - ČTK / Blesk Zprávy
Video se připravuje ...

jajas ( 2. dubna 2025 20:18 )

No kdo jiný!

Uživatel_5863575 ( 2. dubna 2025 15:33 )

Díky takovým nutelínům jako jsi ty.

Uživatel_5863575 ( 2. dubna 2025 15:32 )

😃😃😃

Uživatel_5313099 ( 2. dubna 2025 13:51 )

Je to nová nemoc v EU, Ruso fóbie.

jajas ( 2. dubna 2025 12:06 )

😃 👍

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa