„Přestože jsme měli podobné výzvy v minulosti opakovaně, nikdy se nepodařilo mobilizovat tolik lidí jako teď,“ říká Marie Kuříková, vedoucí Českého registru dárců krvetvorných buněk (ČRDKB).

Podobný zájem o darování kostní dřeně byl podle ní naposledy v 90. letech, když registr vznikal. Řada zdravotníků nyní odebírá vzorky ve volném čase a zadarmo. Jenže… Laboratorní vyšetření nehradí stát ani zdravotní pojišťovny, a jedno stojí okolo 900 korun. Registry na ně peníze musejí sehnat.

Pomozte najít dárce

Běžně ČRDKB hospodaří asi s dvěma miliony korun, nyní už bude potřebovat nejméně dvakrát tolik a náklady narůstají. Potenciální dárci přitom zůstanou v registru i roky a můžou zachránit život někomu, kdo teprve onemocní nebo se ještě ani nenarodil.

ČRDKB proto prosí, aby lidé přispěli na sbírku určenou k úhradě testování. Každý člověk do registru přináší svou unikátní kombinaci genů a zvyšuje tím šanci na případnou shodu s nemocným a záchranu jeho života.

Češi jsou úžasní

V roce 2024 se nově zaregistrovalo 2 353 potenciálních dárců. Jen za poslední týden v rámci pomoci Madlence se zapsalo nejméně 2 972 skvělých lidí, laboranti odběrové sady zpracovávají postupně.

Pomoci můžete tady

Závod s časem

Při aplastické anémii, kterou Madlenka trpí, přestane kostní dřeň tvořit červené i bílé krvinky a krevní destičky. Nemoc může vyléčit transplantace kostní dřeně, která by měla proběhnout ideálně do měsíce. Dárce však stále chybí. Lékaři se snaží získat čas. Děvčátko přesně před týdnem podstoupilo imunoterapii.

„Zda pomůže, se ukáže během následujících tří týdnů. Umožnila by prodloužit dobu čekání na vhodného dárce, podporuje zregenerování a nastartování výroby její kostní dřeně. Nedá se však předpovědět, jaká bude reakce jejího organismu,“ řekl Blesku tatínek Lukáš Přibyl.

Fotogalerie
20 fotografií