Čtyřiapadesátiletý chirurg měl na základě falešných receptů předepsat léky nejméně 15 lidem, v některých případech zdarma, v jiných případech si za to měl říct o částky v rozmezí 100-1500 korun. Svým „zákazníkům“ předepisoval látky jako hypnogen, stilnox, diazepam nebo lexaurin.
Marcel Z. se podle rozsudku dopustil trestného činu výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami, za což mu podle trestní sazby mohlo v nejhorším případě hrozit až 12 let za mřížemi. Obžalovanému v očích soudu přilepšilo, že se ke svému jednání postavil čelem a od počátku se k němu doznával. Soudce také podotkl, že se jednalo o jeho první významný prohřešek.
„Ta věc je poměrně specifická, nešlo o drogy v tom typicky známém slova smyslu. Jednalo se o léky, které obžalovaný jako lékař předepisoval. Od počátku trestního řízení se k věci doznával, trestnou činnost nikterak nepopíral. V minulosti nebyl soudně trestán, jedná se o jeho prvotní exces, byť je poměrně významný,“ uvedl soudce Michal Tomáš v odůvodnění rozsudku. Výše peněžního trestu je podle něj adekvátním a dostatečným trestem.
Obžalovaný chirurg se z hlavního líčení ve středu omluvil kvůli nemoci. Soudu po svém obhájci zaslal písemné vyjádření. Uvedl v něm, že činu lituje a je si plně vědom své odpovědnosti: „Rád bych zdůraznil svou lítost nad mým jednáním a poukázal na skutečnost, že do dnešního dne vykonávám lékařskou praxi podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Jsem si vědom nebezpečnosti svého předchozího jednání a jsem srozuměn s tím, že schvalovaný trest pro mne bude životním ponaučením,“ uvedl Marcel Z. v písemném vyjádření.
Lékař měl zájemcům návykové léky předepisovat mimo jiné v Praze v poliklinice na Proseku, Fakultní nemocnici Bulovka nebo v Ústřední vojenské nemocnici.