Štamgasti z legendárního hostince U Černého vola smutní. Hostinec na svých facebookových stránkách v neděli oznámil, že zemřel zdejší výčepní Martin Benda. Ten před čtrnácti lety podnik s dlouholetou tradicí zachránil, když se jeho tehdejší provozovatel chtěl odebrat do důchodu.

Výčepní Martin Benda hostinec převzal od jeho původního provozovatele Bohumila Landergota v roce 2011. Byl jeho „žákem“ a podnik se zavázal vést ve stejném duchu jako jeho předchůdce. Místní štamgasti mu to nikdy nezapomenou, příspěvek se smutnou zprávou získal stovky reakcí. „Včera dorazila do hospody nevýslovně smutná zpráva. Zemřel Martin Benda. Náš dlouholetý výčepní a hospodský. Chlapík, který před čtrnácti lety bez váhání převzal provoz hostince ve chvíli nejkritičtější a pomohl jej tehdy podruhé zachránit,“ uveřejnil hostinec na svém Facebooku.

V současné podobě podnik funguje už od roku 1965, zakládá si na všem, co k tradiční české pivní kultuře patří. Na jídelním lístku nechybí žádná známá hospodská klasika. Uvnitř hosty přivítají dlouhé ošoupané dubové stoly s lavicemi. Na zemi leží stará klasická dlažba a nad hlavou se rozpínají dřevěné stropy.

U zdejších stolů se objevilo hned několik známých jmen. Na pivo sem přišli například komisař Ledvina a Nick Carter, postavy z filmu „Adéla ještě nevečeřela“. Před rokem 1989 se zde ale například scházeli i někdejší tajemník Václava Havla, hudební publicista Vladimír Hanzel, který zde odevzdával své texty redaktorovi samizdatových Lidových novin Rudolfu Zemanovi. S hostincem je spojen také spisovatel, politický vězeň a disident Karel Pecka.

Pivnice přispívá nevidomým

Když po revoluci hrozilo, že dům na Loretánském náměstí půjde do malé privatizace a pivnice tak zanikne, místní štamgasti se semkli a podnik zachránili. Podařilo se jim dohodnout, že pivnice zde zůstane výměnou za to, že část zisku z hospody poputuje do sousední školy Jaroslava Ježka pro nevidomé. Pivnici od roku 2020 provozuje Spolek hostince U Černého Vola, je složený z místních štamgastů, kteří v něm fungují jako dobrovolníci.

První zmínka o domě pochází z roku 1574. Do dnešní velikosti byl přestavěn v roce 1629 správcem Říšské kanceláře. Později se nechala udělat bohatě zdobená fasáda a vznikl uvnitř šenk. Ve středu domu shlíží reliéf se svatým Lukášem (patron lékařů a umělců) a Pannou Marií. Proto se v minulosti domu říkalo U svatého Lukáše. Dále mezi lidmi kolovalo označení U Černého orla. Jméno U Černého vola vzniklo nejspíš zkomolením někdy v minulém století.              

Fotogalerie
7 fotografií