Změny ve stavebním zákoně: Povolenky na studny zlevní z 10 na 5 tisíc!
Už brzy začne platit novela stavebního zákona. Ta – odebráním části byrokracie – může částečně vykompenzovat stavebníkům nervy, které měli se zpackanou digitalizací stavebního řízení. A také v případě studní a čističek vod počítá s poklesem poplatků.
Čelist jistě spadla mnohým lidem, kteří se chystali na svém pozemku vybudovat studnu. Od loňského července, kdy začal platit nový stavební zákon, totiž poplatek za povolení stoupl třiatřicetkrát z dosavadních 300 Kč na rovných 10 tisíc! Už v létě by to ale mělo být za polovic.
„Správní poplatky za stavby menších studní a menších domovních čistíren odpadních vod budou sníženy (…) Zařazením staveb studní a domovních čistíren odpadních vod mezi jednoduché stavby dojde současně i ke snížení správního poplatku na 5 tisíc,“ potvrdila Blesku mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Karolína Nová. Podle ní by novinky mohly začít platit od 1. srpna 2025.
A méně byrokracie
Už od loňska nový stavební zákon zavedl 4 kategorie staveb – drobné, jednoduché, vyhrazené a ostatní. Pouze drobné stavby nepodléhají povolování, a tudíž ani správním poplatkům. S novelou se pak u některých staveb zjednoduší byrokracie a zároveň rozšíří možnosti toho, co lze přistavět.
„Rozšíří se definice jednoduchých staveb, do které nově spadnou např. i stavby pro výrobu energie z obnovitelných zdrojů až do celkového instalovaného výkonu 250 kW, domovní čistírny a studny. Novela dále bude řešit otázky přípustné svépomoci při realizaci novostavby, přístavby, nástavby, stavební úpravy rodinného domu,“ vypočetl pro Blesk rozsáhlé změny Ondřej Růžička, advokát PEYTON legal.
Kde se zadrhla digitalizace?
S loňským červencem také mělo být stavební řízení plně digitalizováno, od začátku ale proces provázely vleklé problémy – hlavu to stálo tehdejšího šéfa MMR Ivana Bartoše (Piráti). Další novelizace proto úřadům povolila používat stávající papírový systém spolu s tím digitálním, a to až do prosince 2027. Jde o tzv. legislativní bypass. „Současně se připravují podmínky pro vybudování plně funkčního a stabilního systému digitálního stavebního řízení, který by měl fungovat od roku 2028," dodala Nová.
Další změny z novely zákona
- Projektová dokumentace: Z jednoduchých staveb budou pouze stavby pro bydlení, rodinnou rekreaci a vodní díla vyžadovat zpracování projektové dokumentace autorizovanou osobou.
- Kolaudace: Z jednoduchých staveb budou kolaudaci vyžadovat pouze stavby pro bydlení a rodinnou rekreaci.
- Pasport: Ruší se požadavek na vyhotovení pasportu staveb, které nevyžadovaly povolení podle právních předpisů platných při provedení stavby – stavebník nebude muset nechat vypracovat pasport stavby u staveb.
- Dobíjecí stanice: Novela zavádí povinnost instalace dobíjecích stanic pro elektromobily u obytných a jiných budov s účinností od příštího 29. května.
- Drobné stavby: Možnost vystavět elektrárnu až do výkonu do 100 kW (dosud do 50 kW)
- Jednoduché stavby: Možnost vystavět elektrárnu až do výkonu 250 kW (dosud do 100 kW)
Co jsou jednoduché stavby?
- Stavby pro bydlení a rodinnou rekreaci, které mají nejvýše dvě nadzemní a jedno podzemní podlaží a podkroví nebo ustoupené podlaží.
- Podzemní stavby do 300 m² zastavěné plochy a do 3 m hloubky, pokud nejde o stavby technické infrastruktury.
- Sklad, sklep pro uskladnění ovoce a zeleniny, nádrž na dešťovou vodu.
- Stavby garáží do 5 m výšky s jedním nadzemním podlažím, podsklepené nejvýše do hloubky 3 m samostatná garáž, garáž o dvou a více stáních, řadové garáže.
- Opěrné zdi nebo oplocení, pokud nejde o drobnou stavbu, opěrná zeď vyšší než 1 m, oplocení mezi pozemky vyšší než 2 m, které se nacházejí v zastavěném území nebo zastavitelné ploše.
- Mobilní dům, zahradní domek, prodejní stánek, stavební buňky, kontejner, trafostanice, čistička vody, garáž, bazén, skleník.
- Výměnky, resp. malé domky, které je možné postavit na pozemku u stávajícího rodinného domu na jednom stavebním pozemku.
Úředníci potřebují vybrat co nejvíce peněz...na své vysoké odměny! Už teď mají svačinu - drby, kafíčko. Pak půjdou na obídek.