Fiala s Kulhánkem o výstavbě dostupného bydlení: 92 projektů v Česku za 5,1 miliardy
O finanční podporu na výstavbu cenově dostupného nájemného bydlení si zažádalo 92 projektů. Celkem by podpora měla činit 5,1 miliardy korun, z čehož 3,2 miliardy je vyčleněno na zvýhodněné úvěry a 1,9 miliardy na jednorázové dotace. Z peněz by mělo vzniknout téměř 1500 nájemních bytů. Na tiskové konferenci to dnes uvedl premiér Petr Fiala (ODS). Na program dostupného bydlení je vyčleněna částka sedm miliard korun do roku 2026. Fiala předpokládá, že by za ně do příštího roku mohlo vzniknout 2000 bytů.
Fiala ze začátku zdůraznil, že program byl úspěšně zahájen a je o něj zájem. „Ke konci ledna bylo napříč Českou republikou přijato 92 žádostí. Požadovaná podpora činí 5,1 miliardy korun, z toho necelé dvě miliardy tvoří požadavky na dotace. Počet plánovaných bytů je 1483 a z toho již přibližně 85 procent má stavební povolení. Je zřejmé, že o tento program je velký zájem,“ řekl premiér.
Poukázal na konkrétní příklad obce Vratěnín na jižní Moravě. „Připravují rekonstrukci školy na obecní byty. Díky dotaci 7,6 milionu korun a úvěru 9,6 milionu korun vznikne sedm nových bytů,“ podthl Fiala.
Přiblížil i některé výhody programu. „Nové byty k pronájmu budou zároveň za nižší než tržní nájem pro skupiny lidí, kteří jsou důležití pro obce, například zdravotní sestry, učitelé, mladé rodiny nebo lékaři. Díky tomuto programu můžeme lákat nebo udržet klíčové pozice v místech, kde jsou potřeba,„ popsal premiér.
Stanjura pak přiblížil legislativní základy programu. „Povedlo se zakotvit legislativně, co je to dostupné nájemní bydlení. Pro stanovení obvyklého nájemného jsme loni v prosinci vydali vyhlášku o cenových mapách. Ty budou zveřejňovány každé čtvrtletí,“ řekl ministr financí. Uvedl také, že stát je připraven bezplatně převést na obce až 200 státních pozemků určených k výstavbě dostupného bydlení.
Vyrovnání vah
Program Dostupné bydlení zaštiťuje ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) a Státní fond podpory investic (SFPI). V programu je do roku 2026 k dispozici sedm miliard korun. Příjem žádostí o podporu z programu na výstavbu dostupného bydlení byl zahájen 1. října loňského roku.
Kulhánek na brífinku zmínil pozitivní změnu přístupu samospráv: „Z 92 žádostí jich více než dvě třetiny podaly samosprávy. To ukazuje akceleraci obnovy obecního bytového fondu, o který obce přišly privatizací v devadesátých letech,“ řekl ministr. Dále upozornil, že získání povolení od Evropské komise umožňuje poskytovat nájemné nižší než tržní.
„Program pomáhá změnit pohled české veřejnosti na nájemní bydlení, aby nebylo masově preferováno pouze bydlení vlastnické. Chceme, aby se váhy mezi vlastnickým a nájemním bydlením vyrovnaly. Aby se nám ty nůžky svíraly,„ zdůraznil Kulhánek.
Bartoš, pak Kulhánek
Podpora dostupného bydlení ze SFPI má směřovat na stavbu nájemních bytů a lze ji využít na novostavby, stavební úpravy nebo přístavby. Část peněz lze okamžitě použít maximálně na 40 procent nákladů při splnění konkrétních požadavků. Následný dotovaný úvěr ve výši základní sazby EU pro ČR snížený až o tři procentní body může být do 65 procent ceny projektu.
Celkově by dotace a výhodný úvěr mohly pokrýt až 90 procent investice. Splatnost je do 30 let a předčasné splacení je bez poplatků. Žádat o podporu mohou právnické osoby a územní samosprávné celky.
SFPI v říjnu uvedlo, že zpracovává 44 žádostí za zhruba 2,5 miliardy Kč na výstavbu dostupného obecního nájemního bydlení. Mělo by z nich vzniknout 725 bytů. Ze zpracovávaných žádostí za 2,5 miliardy Kč tvoří dotace zhruba 930 milionů Kč a peníze na zvýhodněných úvěrech 1,55 miliardy Kč. Již dříve fond s MMR připravily program na výstavbu nájemních bytů, ve kterém bylo schváleno 32 projektů za více než miliardu korun. Vzniknout by z něj mělo 474 bytů, z toho tři čtvrtiny v příštím roce. Na podporu z této dřívější podoby bylo vyčleněno 449 milionů Kč formou dotace a 885 milionů korun na zvýhodněných úvěrech.
Program na výstavbu cenově dostupných nájemních bytů vznikal na MMR ještě za bývalého ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti). Ten ještě před svým odvoláním kvůli problémům s digitalizací stavebního řízení a odchodu Pirátů z vlády žádal navýšení financí na výstavbu obecních nájemních bytů v plánovaném rozpočtu na rok 2025. Ministr financí Stanjura (ODS) tehdy uvedl, že jeho resort je připraven peníze uvolnit poté, co budou předložené projekty pro výstavbu dostupného bydlení.
Bartošova verze návrhu zákona o dostupném bydlení by ale podle premiéra Fialy (ODS) měla příliš plošný dosah. Dříve Fiala uvedl, že by návrh vládní koalice chtěla zúžit na vyloučené lokality. Současně se podle předsedy vlády je třeba při řešení nízké dostupnosti bydlení v Česku zaměřit na financování. Koalice podle premiéra uvažuje například o zárukách na hypotéky pro mladé tak, aby bylo možné pořídit si bydlení i s jedním výdělkem v domácnosti.
Je to popilismus, v ČR by se našlo kolem 5000 volných bytů. Ne pro naše občany. Teď v nich bydlí turisté z Ukrajiny. Peo koho bucou ty nové?