Zásoba vody, konzervy i powerbanka: Rakušan rozešle brožuru, jak se chovat během krize
Víte, jak se správně zachovat v krizové situaci? Pokud byste nevěděli, nezoufejte! Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) ve spolupráci s týmem POKOS – zkratka pro „přípravu občanů k obraně státu“ – z resortu obrany hodlá ještě do voleb rozeslat do schránek brožuru, kde budou základní principy popsány. Inspiraci 1. vicepremiér vlády načerpal ve Finsku, kam nedávno vyrazil.
Tři dny. 72 hodin. Právě na takto dlouhé období by měli být občané připraveni, když přijde nenadálá událost – například živelná pohroma, energetický výpadek či cokoliv jiného. Proč tento úsek? Právě tolik času totiž může trvat, než stát dokáže plně zareagovat a zajistit pomoc všem svým občanům. Tato doba je tak považována za klíčovou, co se soběstačnosti týče.
Co by měl balíček přežití obsahovat? Ideálně 8–12 litrů neperlivé vody na osobu na 72 hodin. Trvanlivé potraviny, které nevyžadují vaření, tedy konzervy, sušenky, ořechy, sušené ovoce či energetické tyčinky. Velmi důležité jsou i zdroje energie: baterie, ideálně přenosné a nabíjecí, např. powerbanky. Pokud člověk bere léky, bez kterých se neobejde, měl by jich mít připravenou dostatečnou zásobu.
Po ruce by měl každý též mít běžnou lékárničku – obvazy, dezinfekce, léky proti bolesti a horečce. Hodí se i kapesní svítilna nebo čelovka. Součástí by také mělo být rádio, nejlépe ruční s kličkou na manuální dobíjení, pro příjem varovných zpráv od úřadů. V neposlední řadě též drobné nářadí či nůž, teplé oblečení či určitý objem hotovosti.
Bezpečí především
Rozeslat by brožuru chtěl resort vnitra v následujících měsících, určitě do voleb. „Nevím, zda to bude úplně do všech schránek v republice,“ uvedl Rakušan s tím, že se přesné provedení zaslání materiálu ještě zvažuje. Chce ale oslovit co nejvíce lidí a to kombinovanou formou jak online, tak právě offline. „Aby si lidé mohli hmatatelný dokument doma třeba vyvěsit a v případě nouze se do něj podívat,“ doplnil ministr.
Cena dle Rakušana zatím není vyčíslena – míní, že grafickou podobu si dokáže resort dát dohromady sám skrze své zaměstnance. „Cena se tedy bude odvíjet od tisku a distribuce,“ uvedl Rakušan. Nad tím, že by materiál mohl být některými – například sněmovní opozicí – vnímán coby předvolební tah prý ministr neuvažoval. Bezpečnost země staví nad politické hrátky.
Podle ministra by též mohly vzniknout seznamy dobrovolníků, kteří mají zájem se na případném řešení krize podílet. Tyto zájemce by stát náležitě proškolil. V současné době tímto způsobem spoléhá stát například na dobrovolné hasiče. Právě brožura by mohla obsahovat výzvu k zapojení.
Zároveň dle Rakušana vzniknou krizové karty pro starosty a hejtmany, aby v případě, že musejí rychle jednat, si nemuseli lámat hlavu nad pročítáním mnohastránkových dokumentů, ale měli vše shrnuté na jednom místě. Ve čtvrtek odpoledne bude Rakušan toto řešit na schůzce s hejtmany.
Nebudeme jediní
Podobný – i stejně pojmenovaný, finsky „72 tuntia“ – materiál mají ve Finsku, kde ho spravuje resort vnitra ve spolupráci s dalšími institucemi. Kampaň je zde široce propagována. Podobný materiál má i Švédsko. Ale připravují se i další země, například Francie.
Zdejší vláda plánuje rozeslat do každé domácnosti manuál na přežití s pokyny, jak se připravit na bezprostřední hrozbu včetně ozbrojeného konfliktu, zdravotní krize či přírodní katastrofy. S odkazem na francouzská média o tom napsal server deníku The Guardian. Pokud ji schválí premiér François Bayrou, dvacetistránková příručka bude Francouzům odeslána ještě před příchodem léta, uvádějí média.
Francouzský prezident Emmanuel Macron tento měsíc v souvislosti s válkou na Ukrajině ve svém projevu k národu vyzval Francii i Evropu, aby se připravily na střet s „ruskou hrozbou" a možností, že Spojené státy už nebudou kontinent chránit. „Chci věřit, že USA zůstanou na naší straně, ale musíme být připraveni i na situaci, že tomu tak nebude,“ prohlásil Macron.
No tak, kdyby jsme neměli tyhle borce- nemělo by cenu ani vstávat...