Mobil je pro dítě jako láhev vodky nebo karton cigaret. Chytré telefony bych zakázal, říká neurolog

Video se připravuje ...
Autor: bp, pdc, SAN - 
19. března 2025
05:00

Nejnebezpečnější drogou není alkohol ani jiné známé návykové látky. Podle světově uznávaného neurologa Martina Jana Stránského jsou to digitální technologie, především takzvané chytré telefony. „Průměrný člověk tráví koukáním do mobilu sedm hodin denně. Nic dobrého nám to přitom nepřináší, naopak. Kvůli sociálním sítím populace hloupne, přichází o své společenské a intelektuální schopnosti, je méně šťastná a rapidně se zvyšuje počet dětí a mladistvých s úzkostmi a depresemi,“ říká v novém díle pořadu Blesk Podcast.

Kdyby měl Stránský, který mimo jiné vyučuje i na Yaleské univerzitě v USA, tu moc, chytré telefony by úplně zakázal. „Opravdu neexistuje jediná studie, která by dokazovala, že lidstvu v čemkoliv pomohly,“ tvrdí známý neurolog, který digitální technologie často přirovnává k heroinu. Má pro to logické vysvětlení.

Mozek má jenom jednu cestu, která vnímá a stará se o pocit slasti. Když na sociálních sítích lovíme lajky, zvyšuje se nám dopamin a ta trasa se rozsvítí. Stejně jako když něco vyhrajeme nebo si třeba dáme drogu. Na magnetické rezonanci bych od sebe nerozeznal mozek člověka, co sleduje TikTok nebo toho, který si dal dávku heroinu. Oba by totiž vypadaly stejně,“ říká v podcastu.

Od doby, kdy vyšel první iPhone, což bylo v roce 2007, se prý způsob života naší civilizace změnil mnohem víc než za předchozích dvě stě let. Rozhodně ale ne dobrým směrem. „To není můj názor, je na to celá řada studií. Ano, někdo může říct, že nám technologie pomohly, že nám ulehčily život. To je ale přesně to, co jako lidstvo nepotřebujeme. Potřebujeme se snažit,“ dodává s tím, že podle statistik trpí v dnešní době až 40 % dětí do 16 let vážnou až středně vážnou depresí.

V minulém století to přitom bylo jen 10 %. „Ten nárůst přímo souvisí s počtem minut, které strávíme s mobilním telefonem v ruce. Sociální sítě nebo videohry přitom nejsou reálný svět. Je to umělý svět vytvořený za jediným účelem – vydělávat peníze svým poskytovatelům,“ doplňuje.

Ministr školství selhal

Minimálně do patnácti let by telefon dětem do rukou nedával vůbec a bylo by podle něj na místě mobily plošně zakázat ve školách, jako je tomu v mnoha jiných státech. V Česku se ale tato debata zatím vůbec nevede. To Stránský považuje za naprosté selhání. „Ministr školství je za mě v tomto kontextu tragéd. Profesně naprosto selhal. A Česká pediatrická společnost také,“ říká ostře. Největší vinu ale podle neurologa nesou rodiče. „Nemusíme dávat svým dětem mobil, protože ostatní ho mají taky. Nemusíme jim dávat toxický produkt. Děti nemají právo absolutně na nic, co se dá koupit za peníze. Mají právo na lásku, na výuku, na získávání sociálních dovedností… Rozhodně ne na nový iPhone. Nevidím důvod, proč by jim rodiče měli dávat něco, co na ně má stejný vliv jako karton cigaret nebo láhev vodky,“ vysvětluje.

Během rozhovoru Stránský přináší i další šokující výsledky světových studií. Například, že až 60 % dospívajících by raději mělo zlomenou končetinu, než aby přišlo o svůj mobilní telefon. Nebo že u dětí do 15 let probíhá komunikace z očí do očí pouze ze 30 %. Zbytek, tedy celých 70 %, probíhá online. „Generace Z je čím dál hloupější, výsledky standardizovaných testů rok od roku klesají, jejich schopnost řešit problémy je čím dál tím horší,“ tvrdí.

Co říká úspěšný neurolog na názory svých odpůrců, že jsou jeho postoje zpátečnické? Co by doporučoval lidem, kteří se rozhodnou čas na mobilu omezit? Jaká sociální síť je podle něj nejhorší, vede k absolutní stupidifikaci a přirovnává ji k syntetickému heroinu? Proč Bill Gates i Steve Jobes omezovali svým dětem přístup k digitálním technologiím? A co o člověku vypovídá tetování? To a mnoho dalších zajímavých informací se dozvíte, když si poslechnete celý Blesk Podcast!

Chocho Loušek ( 19. března 2025 10:49 )

Jůesej je plná krásných štíhlých inteligentů.
Ale jen ve filmu.
Realita je příšerná.

anna1334 ( 19. března 2025 09:40 )

.. mluví obecně o všech dětech nejenom o českých a má pravdu. Mobily bych do určitého věku dovolila jenom pro kontakt s rodiči. Sociální sítě .. dělají jenom zle. Nebo co přinesly dobrého? Jenom se na nich lidi hádají a ještě víc se rozdělují. Mladí se přes ně navádějí k děláním b.lbostí. Mluví se o tom, že se nerodí děti. No bodejď by se rodily, přes počítat se jaksi neudělají.
Internet dobrý sluha, ale špatný pán, ona nám ta technika opravdu přerůstá přes hlavu. Aspoň tak to vidím já.

Lomikel ( 19. března 2025 08:59 )

Ty děti v tý Eméryce vystudovaly lepší školy, naučily se lepším eméryckejm způsobům (třeba jíst vidličkou, polévku nesrkat, neplivat na zem a používat toaletní papír) a dalšímu vybranému společenskému chování.
No a teď přijely do zaostalého Čechistánu učit místní primitivní domorodce základy správného a kulturního chování.
A tak je to správné, tak to má být...

PájaAgnes ( 19. března 2025 08:13 )

Naprostý souhlas!👍🏻

alecram ( 19. března 2025 07:12 )

A jak je to s dětmi v Ney Yorku,taky nepoužívají kvůli zdraví "chytré telefony" 😃 ?....Všechny tři děti pana Martina Jana Stránského jsou narozené v Americe.Ale bohužel podle něj stále platí,že dobrá americká gymnázia i vysoké školy jsou mnohonásobně lepší než ty naše = české.Jeho nejstarší syn si tam po univerzitě našel na nějakou dobu i práci,ale pak stejně přišel sem, do Česka. Mladší syn hned po něm a dcera, která také dostudovala specializaci v interní medicíně v N.Y. a po dokončení atestace už je tady taky v ČR....Tak doufám,že jeho děti kvůli zdraví (aby nebumbali vodku + nekouřili karton cigár) nepoužívali ty chytré telefony ani tady v ČR !!

Zobrazit celou diskusi