Zákaz tlumičů přes poslance neprošel. Lékaře ale čeká ověřování, zda mají pacienti zbroják
Sněmovna dnes odmítla navrhovaný zákaz tlumičů hluku na pistole a revolvery pro běžné použití. Lékaři ale patrně budou muset od přespříštího roku povinně ověřovat to, zda jejich pacienti mají zbrojní průkaz. Ani na třetí pokus dnes poslanci nedokončili schvalování školské novely. Tou chce koalice převést financování nepedagogů ve školách ze státu na obce a kraje jako zřizovatele školských zařízení. Co dalšího bylo na programu?
Sněmovna se místo schvalování zákonů stala opět kolbištěm, v němž se dnes střetli hlavně předseda ANO Andrej Babiš a ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Tématem byly zejména akvizice pro armádu, které jsou podle šéfa opozičního hnutí nevýhodné. Babiš zároveň mluvil o tom, že se na ministerstvu obrany krade. Černochová uvedla, že Babiš vychází z chybných informací, a pokud má svá tvrzení podložená, měl by jako správný občan podat trestní oznámení.
Ministryně zároveň poznamenala, že pravomocně odsouzenou zástupkyní ministerstva obrany byla naopak někdejší náměstkyně jejího předchůdce Lubomíra Metnara (ANO) Kateřina Blažková, která si přisvojila pro sebe i svého šéfa čtyři mobilní telefony pořízené za peníze ministerstva.
Babiš kauzu označil za nicotnou v porovnání s údajným počínáním současného náměstka Františka Šulce. Ministryni obvinil z manipulace s fakty. Opakovaně kritizoval plánovaný nákup letounů F-35, označil je za útočné letouny. „My nechceme do války, my se chceme bránit,“ prohlásil Babiš. „Šulc kontroverzní, nemá tam co dělat, a F-35 je špatně“ shrnul své vystoupení.
Babiš: Nechopný Válek!
Více než hodinu předseda ANO hodnotil také situaci ve zdravotnictví, které podle něho za ministra Vlastimila Válka (TOP 09) provází série skandálů, manažerských selhání a fatálních rozhodnutí. Válek se projevil podle Babiše jako neschopný krizový manažer, který nedokázal zajistit ani základní dostupnost léků, záchranu zdravotních pojišťoven nebo stabilizaci klíčových zdravotnických institucí.
Předsedkyně poslanců ANO Alena Schillerová prosazovala jednání o údajném selhání ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) kvůli rizikům plnění letošního státního rozpočtu. „Tento rozpočet je v troskách,“ řekla s poukazem na nové stanovisko Národní rozpočtové rady. Podle ní se zvyšuje pravděpodobnost, že se nepodaří získat plánované příjmy a vyšší než předpokládané budou výdaje.
„Velký bratr“?
„Já jsem pochopil, že dneska už v podstatě nic neuděláme,“ konstatoval další z vystupujících k programu schůze Jakub Michálek (Piráti). Chtěl debatu o dohledu nad armádními zakázkami, o vztazích ANO se stíhaným někdejším ředitelem motolské nemocnice Miloslavem Ludvíkem či vyhlášku o údajném plošném „šmírování“ lidí prostřednictvím plánovaného shromažďování údajů o tom, které webové stránky navštěvují. Toto téma chtěl probrat také Robert Králíček (ANO).
„Žádný velký bratr nebude,“ uvedl k tomu na sociální síti ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) s tím, že žádné šmírování nepodporuje a nedopustí. „Pokud vyhláška, o které teď běží odborná diskuse, takové riziko obsahuje, přese mě určitě neprojde,“ dodal.
Koalice všechny opoziční snahy o dodatečné zařazení debatních bodů na program schůze vetovala. Sněmovna se ke schvalování zákonů dostala až hodinu před koncem jednacího dne.
Zbraňová novela
Sněmovna dnes odmítla navrhovaný zákaz tlumičů hluku na pistole a revolvery pro běžné použití. Lékaři ale patrně budou muset od přespříštího roku povinně ověřovat to, zda jejich pacienti mají zbrojní průkaz. Půjde o lidi, kteří trpí takovou nemocí, vadou nebo stavem, které by vylučovaly způsobilost nakládat se zbraněmi nebo municí. Změnu přinese v souvislosti s předloňskou tragédií na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy úprava souboru vládních novel, které si vyžádal nový zbraňový zákon. Předloha nyní zamíří k posouzení do Senátu.
Zákaz tlumičů na krátké střelné zbraně a zpřísnění používání tlumičů pro dlouhé palné zbraně prosazoval ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) spolu s dalšími pěti poslanci s odkazem na doporučení policie. Pro pozměňovací návrh zvedlo ruku 50 ze 158 přítomných poslanců. Proti jich bylo 89. Podporu úprava získala v klubech STAN, TOP 09 a Pirátů a u části lidovců. Nepodpořili ji poslanci ANO, ODS, SPD a většina frakce KDU-ČSL.
Sněmovna ani na třetí pokus nedokončila schvalování školské novely, kterou chce koalice převést financování nepedagogů ve školách ze státu na obce a kraje jako zřizovatele školských zařízení. Na rozdíl od předchozích pokusů se dnes k novele ani nedostala, byť to původně měla na programu. Důvodem byly mnohahodinové opoziční snahy o doplnění programu schůze i úspěšné koaliční rozhodnutí předřadit schvalování jiných norem.
Převod financování je terčem kritiky jak školských odborů a samospráv, tak zástupců opozice. Podle nich budou kraje a obce přes slíbené navýšení příjmů z daňových výnosů na nový systém doplácet. Závěrečné kolo projednávání novely by tak Sněmovna mohla dokončit až na příští schůzi.
Jo, politici si sobě zodpoví všechno a jsou se sebou spokojeni.