Blažka rozčílily úniky: Sprosťárna! Týkají se i kauzy Motol se zatčeným exministrem Ludvíkem

Autor: simao, ČTK - 
6. března 2025
10:30

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) vystoupil v podcastu Dimun na info.cz s novináři Petrem Dimunem a Lenkou Zlámalovou. Pozastavil se i nad „nemocničními“ kauzami - aktuální aférou Motol, kde si policie přišla pro exministra zdravotnictví a ředitele motolské nemocnice Miloslava Ludvíka, a také kauzou IKEM. Obě kauzy přitom propojuje i problém úniků z vyšetřování, které ministr Blažek označuje za sprosťárnu. 

Kvůli kauze kolem veřejných zakázek ve Fakultní nemocnici Motol skončil ve vazbě ředitel nemocnice a exministr zdravotnictví Miloslav Ludvík

Policie stíhá obviněné kvůli úplatkářským trestným činům, dotačnímu podvodu, poškození finančních zájmů EU a praní špinavých peněz. Případ dozoruje Úřad evropského veřejného žalobce. Hlavním podezřelým hrozí až 12 let vězení.

V aktuální motolské kauze se však projevuje i jeden „nešvar“ - úniky z trestního řízení do médií. Podle ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) jsou závažným problémem, který ohrožuje důvěru veřejnosti v justici a právní stát. Policie již s úniky často počítá a státním zástupcům to nevadilo, upozorňuje.

„Když to nedělají u někoho, kdo je ve vazbě, tak ten někdo může udělat tiskovou konferenci a  může říct: To není pravda. Ale u vazebně stíhaných, kteří jsou bez absolutně jakékoliv šance se bránit, tak je to skutečně, budu slušný, sprosťárna. Než vyjdou z vazby, tak jsou plná média informací o nich, kdy je nemožnost, úplná nemožnost, říct například: Ten odposlech, to jsem nebyl já, to není můj hlas. A to je hrozný a takhle ty lidi můžete zlikvidovat,“ říkal Blažek v podcastu Dimun.

„Tohle je samozřejmě problém, že to dostává ty lidi, kteří možná něco spáchali, to je jiná věc, dostává do situace v podstatě veřejného lynče bez možnosti se jakkoliv bránit. A mají rodiny a všechno,“ upozorňuje Blažek.

„A tady jsou tři vazební důvody, oni nepůjdou pravděpodobně v té kauze Motol za tři měsíce, to bude komplikovanější. Já myslím, že pan Ludvík má tři důvody vazby, nebo jsou dva a není tam jenom to ovlivňování svědků, které většinou bývá na 3 až 6 měsíců. Tady to může být na dlouho,“ varuje Blažek.

Nejen kauza Motol, ale třeba i IKEM

„Zveřejňování detailních informací z předsoudní fáze trestního řízení je nejen nezákonné, ale i škodlivé pro práva mnoha osob i samotné trestní řízení. A měla by to být i evropská prokuratura, které by to nemělo být lhostejné v případech, které dozoruje, a to nejen v kauze Motol. Naše orgány, včetně mě, k tomu bohužel nejsou příslušné,“ varoval ministr Blažek rovněž na síti X.

Ministr Blažek se v podcastu vyjádřil i k vývoji kauze IKEM, který se týká lékařů a bývalého vedení IKEMu. Soud nedávno shodil obžalobu státnímu zástupci s tím, že vyšetřování bylo nezákonné, neboť bylo vedeno nepříslušným policejním orgánem.

„Pokud bylo trestní řízení před podáním obžaloby soudem shledáno jako nezákonné, nese za to odpovědnost příslušné státní zastupitelství. Hned v příštím týdnu se věcí budeme zabývat. A to včetně vyvození osobních důsledků pro ty, kdo případná právní pochybení způsobili,“ uvedl na síti X v této souvislosti Blažek. 

„Právní stanovisko příslušného st. zastupitelství k postupu v tzv. kauze IKEM jsem na svou žádost obdržel obratem, což velmi oceňuji. Nyní bude třeba vyčkat rozhodnutí přezkumného soudu, které může mít až precedenční charakter,“ navázal pak na konci února Blažek v návaznosti na to taktéž na sociální síti. 

Případ vyšetřovala Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), ačkoliv se velmi záhy ukázalo, že v případu žádný policista pravděpodobně nefiguroval.

Blažek: Selským rozumem to nezapadá...

Ministr spravedlnosti se aktuálně vyjádřil k tomu, co ho nyní na případu zajímá. Jde podle něj o dvě roviny. „Mě zajímá každé nezákonné řízení, to znamená, že to zdaleka není první případ, o který se zajímám. A často to jsou i případy, které nejsou v médiích, to znamená, netýkají se mediálně zajímavých osob,“ poznamenal Blažek v podcastu Dimun. 

„Tady vlastně došlo ve zkratce řečeno k tomu, že ona je zavedená určitá praxe mnoho let, která zjednodušeně řečeno spočívá v tom, že si státní zástupce vybírá policejní orgán, který bude nějakou věc vyšetřovat v tom přípravném řízení. Tady ovšem ten soud řekl, že tahle praxe je nepřeveditelná na orgány zvané GIBS. Ty mají svou specifickou úlohu. Když to zase zjednoduším - tam, kde se objevují nějaké uniformy, tam je jejich působnost. Pokud tam uniformy nejsou, tak působnost není dána,“ upozornil ministr.

„To, co mě na tom zajímá, je jednak precedent, to znamená, když to potvrdí odvolací městský soud, tak vlastně řekne: ne, vy si nemůžete úplně volně vybírat, jak to bývávalo. A pak je ta druhá věc, ta by byla samozřejmě horší, a to by byla za té situace, kdy by se ukázalo, že tam byla postava nějakého policisty od začátku, která byla smyšlená jen proto, aby to mohl vyšetřovat GIBS. To by byl samozřejmě problém, který už by byl protiprávní,“ pokračoval Blažek. 

„Přiznejme si, od počátku tohoto případu se vedla diskuse, proč to dělá GIBS, když jde o dva lékaře. Selským rozumem to nezapadá. Ale právo ne vždy selskému rozumu odpovídá,“ uvedl v podcastu Blažek.

Zlomové rozhodnutí

Rozhodnutí přitom bude mít značný význam. „Čeká na to rozhodnutí celá soustava státního zastupitelství. Pokud je mi známo, vyvolalo to velkou diskusi uvnitř státního zastupitelství, protože je to rozhodnutí zlomové. Je to podobné tomu, když jsme jako poslanci podávali stížnost k Ústavnímu soudu na praxi, kdy si státní zástupci vybírali soudy na rozhodování o vazbě. A Ústavní soud tehdy řekl, že je konec s touto praxí,“ dodal v podcastu Dimun ministr Blažek. 

Video  V roce 2023 byl ministr spravedlnosti Pavel Blažek hostem pořadu Hráči  - hrc, Fameplay Live/Blesk
Video se připravuje ...

V roce 20

jajas ( 7. března 2025 08:18 )

Ani ne tak, že někdo kradl 20 let, jako to, že se to dozví občané... 😨

jajas ( 7. března 2025 07:11 )

Ale já nepíšu, že by mělo nějaké trdlo vyžadovat, aby policie hlásila novinářům každý nový nález. Každopádně je dobré, když se veřejnost dozví co nejvíce, jak, konkrétně tato "skupina zlodějů" pracovala v tak velkém měřítku a tak dlouho. To nic nemění na tom, jak bude probíhat soudní řízení, jak je z toho průs/eru budou dostávat a obhajovat jejich advokáti a jak se podaří žalobcům tu zlodějnu vyhodnotit a využít všechny důkazy, zjištěné proti nim. Víme dobře, ža "spravedlnost je slepá", zákony se dají různě "interpretovat a ohýbat" podle schopností advokátů a žalobců. Ale právě proto by mne zajímalo, co takovým sprostým zlodějům "(ne)projde" nezávisle na výsledku soudního jednání, tedy co všechno se policii podařilo nalézt a rozkrýt a za co budou, nakonce, odsouzeni.

ivan rehak ( 7. března 2025 06:55 )

Tak jistě, jeto mrzuté, když se lidi dozví jak si bafuňaři stále hrabou pod sebe nehledě a výši jejich mezd. Jak se to pak má ututlat, když se to provalí ven

stoura ( 7. března 2025 05:07 )

A ať si sebou vezmou i toho třetího krále z Brna!

stoura ( 7. března 2025 05:05 )

Přesně tak, však ono to bude utichat až do ztacena, někdo vlivný v tom kamarády nenechá!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa