Smutné rozloučení se zvonařkou Marií (†81): Na poslední cestu ji vyprovodily zvony po celé zemi
Zvony v řadě měst se ve středu odpoledne rozezvučely, aby vyprovodily na poslední cestu, namnoze svou stvořitelku – zvonařku Marii Tomáškovou-Dytrychovou z Brodku u Přerova. Samotné rozloučení se zesnulou se konalo v olomouckém chrámu svatého Mořice.
Se světoznámou zvonařkou se kromě nejbližších příbuzných přišly rozloučit desítky přátel a známých. Mši svatou celebroval olomoucký biskup Antonín Basler.
„Náš kraj zasáhla smutná zpráva. Zemřela paní Marie Dytrychová, mistr zvonař. Odlila zvony pro papeže Jana Pavla II., ale také pro mnoho měst a obcí v našem regionu. Upřímnou soustrast rodině a všem blízkým,“ komentoval úmrtí Marie Dytrychové na sociálních sítích hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk.
Srdce světoznámé zvonařky dotlouklo po dlouhé těžké nemoci v neděli 23. února. Po pohřebním obřadu bylo její tělo uloženo do rodinného hrobu na olomouckém hřbitově.
Její práce žije dál
Marie Tomášková - Dytrychová se narodila 11. listopadu 1943 v Brodku u Přerova a v této obci prožila celý život. Zvonařskou dílnu, kterou založil její otec, převzala od maminky v roce 1985 a proslavila ji po celém světě. Není kontinent, na kterém by nevisel a jasným hlasem nezněl zvon z brodecké dílny. Jejich srdce bijí v celé Evropě, v Austrálii, Japonsku, USA či v Jihoafrické republice. Znějí také v katedrále svatého Víta i ve Vatikánu, kde je zvon ulitý jako dar papeži Janu Pavlovi II. V rodinné tradici nyní pokračuje její dcera Leticie Vránová-Dytrychová.
Specialitou byly zvonkohry
Mistrovským dílem Marie Tomáškové-Dytrychové byla zvonkohry, kterých, dokonale vyladěných vytvořila dlouhou řadu. Jedna z největších v Evropě ji bude navždy připomínat v rodném Brodku u Přerova. Jiná zní a bude znít jako hudební nástroj ve vídeňské filharmonii.
přesně to jsem chtěla napsat a to jsme cestovali...😕