Elitní soudní lékař František Vorel nově o kauze Kramný: Proč zemřela i Klárka (†8)?
Letos to bude už 12 let od smrti Moniky Kramné (†36) a její dcery Klárky (†8), které zemřely v hotelovém pokoji v Egyptě. Petr Kramný byl za vraždu obou odsouzen ke 28 letům vězení. Přední soudní lékař František Vorel (70) teď popsal největší záhady ostře sledované kauzy v nové knize »Tady Vorel, pitevna«.
K případu byl František Vorel přizván, aby vytvořil revizní posudek. Jak sám přiznává, do této práce se mu příliš nechtělo. „Je nepříjemné dělat revizní posudky, tedy posuzovat práci kolegů, zejména u mediálně sledovaných případů,“ vypráví v knize, z níž Blesk přináší ukázku.
Sledovaný případ v sobě od začátku nesl obrovské rozpory. Pitva v Egyptě nebyla provedena příliš kvalitně, z těl byly vyjmuty pouze žaludky a po jedné ledvině. Egyptský lékař došel k závěru, že šlo o otravu, přestože toxikologické vyšetření dopadlo negativně!
„Mezi další nesrovnalosti patřilo, že paní Kramná s dcerou prý trpěly průjmy, ale přitom při repitvách provedených v Ostravě byla ve střevech nalezena normální stolice. Egyptští vyšetřovatelé neudělali ani pořádně ohledačku, měli ramadán. Protože prý nesměli sahat na mrtvé ženy, požádali nějakou paní, aby jim s prohlídkou mrtvých pomohla,“ popisuje docent Vorel dále.
Zranění na krku
Klíčovým vodítkem pro stanovení příčiny smrti se tak podle zkušeného odborníka na pitvy osob usmrcených elektrickým proudem stalo zranění na krku Moniky Kramné. Vypadalo jako oděrka, ale už na pohled budilo podezření právě na elektrický proud.
Soudní lékař má z 80. let bohaté zkušenosti s nehodami elektrickým proudem, kdy měl i deset případů ročně. Situace se ale změnila. „Teď už jsou jiné rozvody, je povinnost mít v elektrických obvodech kromě pojistky (jističe) i proudový chránič,“ objasňuje v knize, proč těchto neštěstí ubylo.
V cizině ale může být situace úplně jiná. „Protože v Egyptě nemají proudové chrániče, stačí dát do zásuvky nějaký vodič, drát, kabel a podobně a na druhý konec kovovou součástku. Tu přiložíte zezadu na krk a v tu ránu je oběť, v tomto případě manželka, mrtvá,“ vysvětluje dále soudní lékař.
A proč zemřela malá Klárka? I na to dává František Vorel v napínavé knize plné jeho skutečných případů odpověď. „Jestli můžu říci názor, myslím si, že dceru zabít nechtěl, ona se bohužel chytila maminky, připletla se tam. Zásah elektrickým proudem u Klárky lze vysvětlit tím, že v době, kdy byla maminka zasažena elektrickým proudem, ji holčička objímala,“ popisuje docent Vorel a dodává: „Proud do ní mohl proniknout přes rty, které byly nápadně tmavě zbarvené. Bohužel z nich nebyl odebrán materiál k mikroskopickému vyšetření, které by mohlo tuto teorii potvrdit.“
Stolice ve strevech,(nemely prujem) nepożkozeny hrtan żaludećnimi kyselinami( nezvracely), putujici posmrtne skvrny, (samy se posmrtne obracely?
), neprobihajici agonie (nutna, pri smrtelne otravē), żadna stopa chemicka, bakterijni ve vzorcich v laboratori, żadna stopa po pusobeni na organech( napriklad znicenaczna jatra po jedu),,,,mam pokraćovat??