Caroline se do přístavního města Porsgrunn na jihu Norska přestěhovala ze Švédska. Důvodem nebylo nic jiného než láska! Novým domovem se jí stal dům, který už dlouho patřil rodině jejího muže Maxe. Když do něj sympatická Švédka přišla se svými dvěma dětmi z předchozího vztahu, bylo jasné, že bude potřeba udělat zásadní změny. Aby ne, když se sejdou u jednoho stolu, je jich i s Maxovými dětmi sedm.
Mise nová kuchyň
Hlavním adeptem na velkou proměnu byl prostor kuchyně, kterou bylo potřeba uspořádat a vybavit tak, aby tu bylo možné vařit pro tolik strávníků. Caroline svou kuchyň snů plánovala mnoho let – zvažovala různá řešení a potřeby početné rodiny, vedla rozhovory s přáteli, kteří kuchyň zrovna rekonstruovali, rekapitulovala plusy a minusy své předchozí kuchyně… A samozřejmě do celého procesu plánování zahrnula i potřeby a přání svého muže. Vždy jí byl blízký venkovský styl a zařízení z druhé ruky, ale zároveň potřebovala, aby byla kuchyň maximálně funkční a dostatečně prostorná. Tak přemýšlela, jak vše skloubit. A nakonec se jí to podařilo.
Plánování se vyplatilo
Caroline při zařizování bydlení vyznává názor, že na detailech záleží – proto se pečlivě zaměřuje nejen na nábytek, ale také světla, nádobí nebo textilie. Má ráda, když v sobě věci snoubí praktickou a estetickou stránku, proto si mimo jiné zamilovala kuchyňskou lavici, kterou pro ni vyrobil šikovný manžel Max. Tento kus nábytku rustikálního vzhledu má totiž úložný prostor, do něhož se dá schovat spousta věcí, zejména už zmíněných textilních doplňků. Což byl i záměr, protože majitelé od začátku věděli, že v kuchyni nebudou horní skříňky. Ponechali si také velkou vitrínu ze staré kuchyně, která skýtá další místo na ukládání. Natřeli ji stejnou barvou, jakou má kuchyň, a umístili ji na druhý konec místnosti. „Chtěli jsme, aby výsledek působil vzdušně a hravě,“ vysvětluje paní domu absenci horních skříněk. Ve spodních skříňkách zase preferuje hluboké zásuvky a potrpí si na rovné linie. Proto si přála, aby všechny zásuvky měly stejnou výšku a vše na sebe přesně navazovalo. Troubu raději přesunuli úplně do rohu kuchyně, aby zbytečně nenarušovala jednolitý ráz linky. A s výsledkem jsou maximálně spokojeni. „Jsem opravdu ráda, že jsem plánováním kuchyně strávila tolik času,“ svěřuje se šťastná Caroline.
Asi největším důkazem, že se kuchyň opravdu povedla, je skutečnost, že ji rodina používá na většinu denních činností. Jí se tu, dělají úkoly, hrají hry, realizují kreativní projekty, hostí návštěvy… A v létě, když se otevřou dvoukřídlé dveře na verandu, se z kuchyně stává velká hala. Dveře a všechna okna navíc dodávají místnosti spoustu světla, což je dost možná dalším důvodem její velké obliby.
Další projekty
Renovací kuchyně to u Caroline a Maxe rozhodně nekončí! „Vždy máme v zásobě další projekty. Pokračujeme chodbou, kterou chceme více otevřít. Pouštíme se také do úpravy sklepních prostor, aby tam v budoucnu mohl vzniknout byt k pronájmu. A s přicházející jarem na nás samozřejmě čekají klasické práce na zahradě: Založíme kuchyňskou zahrádku, nové záhony a postavíme nový plot. Plánujeme dokonce i oranžerii,“ vyjmenovává činorodá majitelka domu.
A jaké má tipy pro ty, které nadchla její venkovsky laděná domácnost? „Nezapomínejte na rustikálně laděná dvířka a úchytky na kuchyňských skříňkách. Na policích vystavte starožitný porcelán. Velkou parádu udělají i tapety s venkovskými dekory nebo dřevěné obložení na stěnách. A samozřejmě vintage nábytek a dekorace z bazaru či blešího trhu,“ radí usměvavá Caroline.
Zajímá vás více inspirativních návštěv, nápadů a rad do domácnosti? Přečtěte si březnový Blesk Bydlení, který je od 19. 2. k dostání v trafikách a obchodech nebo si ho můžete pohodlně a s dopravou zdarma koupit v našem iKiosku!
BLESK Bydlení právě v prodeji!