„Spalovnu“ chce v Horním Benešově postavit firma na zpracování odpadů Smolo pod názvem Recypark na místě, kde už od roku 1995 funguje skládka.
„Unikátní závod přemění 72 tisíc tun komunálního odpadu pomocí inovativní technologie ročně na nové suroviny,“ sdělila společnost. Těmi výstupy má být struska pro stavebnictví a syntetický plyn neboli syngas, který má být plazmově čištěn a přeměněn na metanol pro chemický průmysl.
Nikde to nefunguje
Jenže neprověřená technologie zůstává trnem v oku Hornímu Benešovu i obcím v jeho okolí. A to i po nedávno skončeném veřejném projednávání vlivu projektu na životní prostředí, tzv. procesu EIA.
„Společnost Smolo se již vypořádala se základními připomínkami, snížením předpokládaného množství zpracovávaného odpadu a problematiku dopravy. Nevyřešila ale to, že projekt stojí na nedostatečně prověřené technologii. Ta v tomto rozsahu nikde nefunguje nebo pokusy o ekonomicky udržitelný provoz nedopadly,“ řekl starosta Pavel König.
Lidé pokusnými králíky?
Ještě ostřeji se do záměru pustila ekologická organizace Arnika. „Záměr je založen na naprosto pochybných referencích. Jedním z uváděných zařízení je jednotka Plasco, dnes OMNI CT, v Ottawě, která zkrachovala, a druhým zařízení ve španělské Zaragoze, které zatím nestojí. Z takových referencí se data dostávají těžko. Nemáme šanci se dozvědět, co se děje s látkami typu PFAS či bromovanými nebo chlorovanými dioxiny,“ uvedla za sdružení odbornice na toxické látky Nikola Jelínek.
Její kolega Jindřich Petrlík si nebral servítky. „Pokud ministerstvo záměr odsouhlasí, udělá z obyvatel Horního Benešova pokusné králíky,“ sdělil.
VIDEO: Strážníci v Ostravě překazili partě dělníků založit černou skládku.
Strážníci v Ostravě překazili partě dělníků založit černou skládku. MP Ostrava