Sešel se Rus s Američanem v Saúdské Arábii, aneb... Pět otázek a odpovědí k jednání o míru bez Ukrajiny!

  • Mírové hovory USA a Ruska: Kdo je kdo? (18.2.2025)
    Autor: Dominik Stein,ČTK - 
    19. 2. 2025
    05:00

    Sešel se Rus, Američan a... I když takto začínalo v minulosti mnoho vtipů, tentokrát šlo o vážnou věc. Těžké váhy v podobě šéfů americké a ruské diplomacie Marca Rubia (53) a Sergeje Lavrova (74) totiž jednaly v Saudské Arábii o Ukrajině. Co schůzka, kam ale zástupci napadené země přizváni nebyli, přinesla?

    Schůzka trvala čytři a půl hodiny. Poradce Kremlu Ušakov zhodnotil průběh jako dobrý. Předpokládaný výsledek, tedy stanovení termínu dalšího jednání na nejvyšší úrovni mezi prezidentem Donaldem Trumpem (78) a ruským prezidentem Vladimirem Putinem (72), však naplněn nebyl.

    I tak budou nadále jednat týmy vyjednávačů. Cílem dle Rubia je spravedlivý, trvalý a udržitelný konec války.

    Marco Rubio (53), americký ministr zahraničních věcí na schůzce s ruským protějškem v saúdskoarabském Rijádu Marco Rubio (53), americký ministr zahraničních věcí na schůzce s ruským protějškem v saúdskoarabském Rijádu | ČTK / AP / Evelyn Hockstein

  • 1.Co chtějí Rusové?

    Moskva ústy svých představitelů v úterý, paralelně s jednáním v Rijádu, zopakovala, že členství Ukrajiny v NATO je pro ni nepřijatelné. Trumpova garnitura již v předchozích dnech odmítla vstup napadené země do Aliance. Naopak vstup Ukrajiny do EU je dle Kremlu suverénním právem Kyjeva.

    Ruský prezident Vladimir Putin (únor 2025) Ruský prezident Vladimir Putin (únor 2025) | ČTK / AP / Gavriil Grigorov

    Putin je též prý připraven jednat s Volodymyrem Zelenským (47), prezidentem Ukrajiny, pokud to bude nezbytné. Zelenskyj nedávno řekl, že je ochoten se sejít, předcházet tomu ale musí mírový plán dojednaný společně s USA a evropskými lídry.  

  • 2.Jaké mělo jednání význam?

    Exministr zahraničí Cyril Svoboda (68, KDU-ČSL) soudí, že země budou chtít rozhodnout o novém uspořádání světa a globálního vlivu. „Všichni mají své zájmy, které chtějí uspokojit,“ řekl Blesku. Pokud by se ale jednání měla táhnout, je prý spíše skeptický, že by něco přinesla.

    Jak čtu především J.D. Vance (americký viceprezident, pozn.red.), tak Spojené státy chtějí předvést, že pohnou s dohodou dopředu. Takže to nebude jen »schůzka pro schůzku«,“ uvažoval bývalý šéf diplomatů Svoboda.

    Další z českých exministrů zahraničí Lubomír Zaorálek (68, Socdem) míní, že schůzka má především ukázat, že iniciativu nyní od vojáků přebrali diplomaté.

    „To podstatné se odehraje mimo zraky veřejnosti, ale důležité je, kdo tam usedl. Ta sestava je dostatečně silná na to, aby z toho člověk mohl říct, že se tahle jednání myslí vážně,“ uvedl Zaorálek.

    Oba někdejší šéfové diplomatů mluví o tom, že kromě dvou hlav států by mohl být jednání přítomen i čínský prezident Si Ťin-pching.

  • 3.Chystá se druhá Jalta?

    Na Jaltské konferenci počátkem února 1945 si lídři SSSR, USA a Británie rozdělili sféry vlivu po druhé světové válce. Je nyní situace podobná? Dle Zaorálka přirovnání sedí v tom, že se tvoří nová bezpečnostní architektura světa.

    „Nebudou jednat jen o Ukrajině, ale velmi pravděpodobně i o situaci na Blízkém východě či jaderném odzbrojování, protože Rusko je v pozici, kdy by mohlo Severní Koreji či Íránu poskytnout technologie. Amerika bude mít zájem mluvit s Rusy, aby se vše udrželo pod kontrolou,“ říká.

    Ve dnech 17.července až 2.srpna 1945 se v Postupimi konala konference zástupců tří velmocí, která vypracovala základ pro uzavření mírové smlouvy s Německem po druhé světové válce. Předtím se v únoru 1945 lídři sešli na Jaltě. Na snímku zleva britský premiér Winston Churchill, americký prezident Harry Spencer Truman (na Jaltě ještě USA zastupoval Franklin Roosevelt) a předseda rady lidových komisařů Josif Vissarionovič Stalin. Ve dnech 17.července až 2.srpna 1945 se v Postupimi konala konference zástupců tří velmocí, která vypracovala základ pro uzavření mírové smlouvy s Německem po druhé světové válce. Předtím se v únoru 1945 lídři sešli na Jaltě. Na snímku zleva britský premiér Winston Churchill, americký prezident Harry Spencer Truman (na Jaltě ještě USA zastupoval Franklin Roosevelt) a předseda rady lidových komisařů Josif Vissarionovič Stalin. | Profimedia.cz

    Podle Svobody se rýsuje rehabilitace Ruska na mezinárodní úrovni. „Bude to jistá odpověď na politiku, která zde byla v 90. letech a která hlásala, že Rusko se bude přizpůsobovat Západu, což se ukázalo jako chyba,“ řekl.

  • 4.Proč Evropa zůstala mimo?

    Rozčarování nad tím, že Evropa zůstala vyšachována z jednání o Ukrajině, dal najevo nejeden evropský lídr. Podle Zaorálka k tomu vedla dosavadní strategie bezmezné podpory Ukrajiny, o evropskou účast tam tak prý nestála ani Moskva, ani Washington. „Američané jsou přesvědčeni, že právě ten náš přístup byl naprosto vadný a nevedl k žádnému výsledku, a že by dokonce k žádnému nevedl, pokud by to pokračovalo,“ řekl Blesku Zaorálek.

    „Boj, boj, to slyšíte od Jana Lipavského (českého ministra zahraničí, pozn.red.) a českého premiéra, neustále jen boj a dodávky zbraní. Jenže ten boj vlastně nemá jednak konec, jednak vypadá, že povede k neustálému zhoršování pozice Ukrajiny. Ukazuje se totiž, že spojenci Ruska jsou mu zřejmě schopni pomáhat významněji, než jsme my schopni Ukrajině. A to včetně vojáků, jak jsme viděli v případě Severní Korey,“ dodal Zaorálek.

    Americký šéf diplomatů Rubio ale nakonec přiznal, že v konečném důsledku budou s řešením války muset souhlasit všechny zúčastněné strany, i Evropa. „Evropská unie bude muset v určitou chvíli být u jednacího stolu, protože i oni uvalili sankce (na Rusko),“ řekl včera Rubio.

    „Musí to být trvalý konec války, ne nějaký dočasný konec, jakého jsme byli svědky v minulosti," řekl poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Mike Waltz. „Realitou je, že předmětem debaty bude území a předmětem debaty budou také bezpečnostní záruky," dodal.

    Dle Zaorálka se hlava Francie Emmanuel Macron právě svou pondělní schůzkou s vybranými evropskými lídry v Paříži jen snažil zajistit místo u stolu v Saúdské Arábii, navíc marně.

    Svoboda Blesku sdělil, že dle jeho názoru se ČR měla hrubě ohradit proti tomu, že nebyla do Francie pozvána. „Kde je naše hrdost? Měli jsme spolu s dalšími nepozvanými říct, že v Evropě jsme buď všichni, nebo nikdo,“ sdělil Svoboda.

    Dle Zaorálka by poslání případné protestní nóty bylo jen »divadélkem«. „Buď faktickou sílu máte, nebo ne,“ míní.

  • 5.Zelenskyj: Musíme se toho zúčastnit

    Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že odložil středeční cestu do Rijádu až na pondělí 10. března. Zopakoval, že rozhovorů o míru na Ukrajině se musí zúčastnit i Kyjev, a že žádná jednání se nemohou konat „za jeho zády“. Podle něj by se jednání mělo zúčastnit i Turecko a Evropa.

    Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na Mnichovské bezpečnostní konferenci (15.2.2025) Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na Mnichovské bezpečnostní konferenci (15.2.2025) | ČTK / AP / Sven Hoppe

    Čínské ministerstvo zahraničí v reakci na dnešní rozhovory uvedlo, že mírových jednání o válce na Ukrajině by se měly účastnit všechny zainteresované strany.

    Ukrajina má plnou podporu Turecka, potvrdil v pondělí ukrajinskému prezidentovi jeho turecký protějšek Recep Tayyip Erdogan.

    Video  Pád dronu na jadernou elektrárnu Černobyl  - Síť X Volodymyra Zelenského
    Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa