Groteskní historie medicíny: „Zlaté časy“ s drogový pastilkami a nosním sprejem. Kokain na bolavý zub a heroin na kašel!

Autor: mc - 
11. února 2025
05:00

Droga nebo lék? Snad valná většina nebezpečných drog původně začínala jako léčivo - ať už je používali domorodci v džungli či horách odříznutých od civilizace nebo západní lékaři ve svých ordinacích. A valná většina z nich v léčivech figuruje dál. Jenže dnes by asi nikdo nedal svému milovaného potomkovi na kašel trošku heroinu nebo partnerovi kokain na ranní zápach z úst. Přesně na tyto problémy ale prodávali takové drogy lékaři i obyčejní podomní obchodníčci v 19. století.

Když do Jižní Ameriky dorazili španělští conquistadoři, tisíciletou tradici žvýkání listů koky promptně zakázali. Jenže závislí domorodci bez drogy byli pro dobyvatele nepoužitelní. Drogu jim povolili a rovnou si k ní přirazili 10% daň. O nějakou dobu později koku začali používat i tehdejší lékaři, i když na poněkud pochybné neduhy jako byly rány plné červů nebo rýma.

O tři sta let později vědci izolovali alkaloid, který byl za všechny ty léčivé a stimulující účinky zodpovědný. Pojmenovali ho kokain a velice rychle ho zařadili mezi běžně dostupné medikamenty. Lékaři postupně přicházeli s novými možnostmi využití. Začal jako anestetické kapky při operacích oka (u těch se ostatně používá dodnes). Mezitím už ale kokain našel svoje místo mezi penězi chtivými chemiky a doktory.

Italský lékař Paolo Mantegazza koku zkoušel sám na sobě a pak ji prodával jako lék na „ranní zápach z úst, nadýmání a bělení zubů“. Desítky let se kokain používal jako lék na mořskou nemoc, sennou rýmu a ucpané dutiny, na které měli dokonce kokainový sprej do nosu!

Kokain se využíval také jako odvykací léčivo při závislosti na morfiu nebo jako pastilky proti bolesti v krku - dokonce nebylo třeba ani receptu od lékaře a doporučená dávka byla jedna pastilka každé dvě hodiny. Dá se předpokládat, že i když kašel nevyléčily, člověku to při takové dávce bylo asi úplně jedno. Na druhou stranu kokain ani nebyl to neznepokojivější v oněch zázračných bonbonech. Obsahovaly totiž také formaldehyd a

Pokračujte ve čtení vytvořením bezplatného účtu nebo přihlášením

Pokračovat

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi