Chtěla si odpočinout po vážných zdravotních komplikacích, a tak vyrazila na slunnou Djerbu. Tam však nešťastně uklouzla na dlažbě a kosti oslabené z předchozí léčby nevydržely. „Po pádu mi prasklo koleno i rameno. Měla jsem otevřenou zlomeninu, nahmatala jsem si kosti. Utrpěla jsem i velkou ztrátu krve,“ vzpomíná na srpen v roce 2019 paní Kamila.
Umělý spánek a ztráta nohy
Vážně zraněnou turistku převezli nejprve na polikliniku vedle hotelu, odpoledne pak transportovali do 400 kilometrů vzdálené nemocnice. To už paní Kamile začaly selhávat orgány- plíce, játra i ledviny. „Uvedli mě do umělého spánku a v té nemocnici jsem takto byla asi deset dní, než mě letecky převezli do nemocnice v Hradci Králové,“ vzpomíná pro Blesk.cz na děsivé chvíle boje o život paní Kamila. „Lékaři mi pak řekli, že jsem měla štěstí na silné srdce, jinak bych nepřežila.“
V české nemocnici ale přišel šok. „Lékař mi sdělil, že nohu už nejde zachránit. Objevila se nekróza, byla nutná amputace. V nemocnici jsem pak ještě další čtyři měsíce bojovala o život, protože nohu jsem měla napadenou bakteriemi, došlo k sepsi. Vraceli mě k životu,“ vypráví paní Kamila, která si pobyla v izolaci i na jednotce intenzivní péče.
Šok po ztrátě nohy byl obrovský. „Syn měl teprve deset a půl, měla jsem plány, chtěla jsem normálně žít a ne živořit,“ vzpomíná Kamila.
Potřebovala i operaci ramene, ale kvůli pandemii COVID-19 čekala na zákrok jedenáct měsíců. Rameno jí sešroubovali s trvalými následky a hybností okolo 30 procent. Kamila je levák, a tak jí funkční levá ruka velmi chybí. „Vše jsem se učila znovu, tentokrát na pravou ruku."
Protézu pojišťovna neuhradí
Po zhojení operovaného ramene a amputace nohy požádala Kamila zdravotní pojišťovnu o úhradu bionické protézy C-Leg od výrobce OTTOBOCK. Shromáždila veškeré požadované dokumenty, posudky ortopeda i psychologa a věřila, že nic nebrání tomu, aby se její život alespoň částečně vrátil do normálu.
Úředníci jí však sdělili, že žádosti nevyhoví. Přidělili jí běžnou protézu, která však vyžaduje používání berlí – a ty kvůli svému postiženému rameni používat nemůže. Kamila se bránila, argumentovala tím, že pro své zdraví udělala maximum, přesto jí bylo řečeno, že má smůlu.
Pomoc za téměř 800 tisíc
Ale Kamila tomu nevěří. Ví, že smůly už měla dost. „Teď je čas, kdy si zaslouží kousek štěstí. Nemyslí na sebe, ale na svého syna a manžela. Protéza by pro ně byla tím nejkrásnějším dárkem. Pojďme společně změnit jejich život k lepšímu. Máme šanci udělat jednu fajn holku šťastnou,“ říká ke Kamilinu příběhu její kamarádka Martina Doležalová, která na pomoc založila sbírku na dobročinné platformě Donio.
„Bionická protéza jí pomůže doslova postavit se na nohy. Postarat se o syna, fungovat jako žena, máma, člověk. Sama to však nezvládne. Prosíme o jakýkoliv příspěvek, celková částka, kterou potřebujeme vybrat, činí 786 093 Kč,“ uzavírá Martina.
„Chtěla bych normálně fungovat, nemuset se spoléhat na pomoc druhých a mít možnost jako rodina zase pěkně žít,“ uzavírá paní Kamila.
Nezmar Josef Zíma (92): Po amputaci znovu na jevišti! Blesk TV