Závěr dovolené, jaký by si nikdo nepřál. A vše jen kvůli neznalosti předpisů dané země… „Klienti si dovezli do země víc hotovosti, než je povoleno, nedeklarovali ji při vstupu do země a při odletové celní kontrole přišli o dost velkou částku. Klienti si vzali vše s sebou zřejmě ze strachu o zabezpečení peněz. Kruté na tom bylo to, že to byla jejich veškerá hotovost, co vlastnili, “ popisuje delegátka na tuniské pevnině Lenka Khamri.
Podle zkušené průvodkyně tyto kontroly na letišti v Enfidhě probíhají často a bohužel už i vloni měla několik klientů, kteří takto přišli o dost peněz. „Jenže bohužel - neznalost neomlouvá,“ říká k tomu paní Lenka.
Jak se takové situaci vyhnout?
Cestující si musí před odjezdem na dovolenou vždy zjistit, jaké podmínky platí v daném státě. „Pro Tunisko tak například platí, že si dovolenkáři sice mohou dovážet cizí měnu, avšak cizí valuty v hodnotě nad 5 000 tuniských dinárů v hotovosti (tedy cca 1500 EUR nebo cca 38 tisíc Kč) už pak musí při vstupu do země deklarovat během celního odbavení. Pokud byste chtěli nepřiznanou měnu vyvézt, hrozí vám nejen odebrání hotovosti nad povolený limit, ale také pokuta i další postihy. A to už se skutečně nevyplatí,“ upozorňuje Lenka Khamri.
Také další doporučení se týká místní měny, konkrétně jejího vývozu, který je zakázán. „Pokud vám tuniské dináry zůstanou, můžete je zpětně směnit na eura či dolary, ale pozor – vždy jen ve směnárně přímo na letišti! Je to také dobrý důvod k postupné výměně pouze menších částek v průběhu dovolené. Od těch si pak pečlivě uchovejte stvrzenky vydané směnárnou, které na letištní výměně budete potřebovat,“ radí delegátka.
Na rozdíl od Česka je zde také běžné smlouvat, a tak se nebojte o cenách na trzích vyjednávat. Poslední dináry před odbavením můžete také utratit v letištních obchodech za suvenýry nebo je nechat na hotelu či řidiči jako milý bakšiš, tedy spropitné.
Že se nic nestane, když je vezmete s sebou? Na to určitě nespoléhejte. „V peněžence se vám bez dovolení sice přehrabovat nikdo nebude, ale na pasové a bezpečnostní kontrole na letišti probíhají namátkové kontroly peněz, kdy se vás policista zeptá, jakou měnu máte a kolik vyvážíte, případně požádá o nahlédnutí do peněženky,“ varuje Lenka Khamri.
Další rady na cestu
Tak jako v řadě dalších zemí je také v Tunisku zakázáno fotit objekty strategického významu. Jedná se například o vládní budovy, vojenské objekty, nádraží, ale třeba také letiště. Dále také nesmíte pořizovat snímky uniformovaných osob a modlících se věřící, a nezapomeňte na platný zákaz dronů. A pokud jedete s malými dětmi, narazit u tuniské kontroly můžete i s tzv. dětskými chůvičkami, které mohou i dočasně zabavit.
Jak je to se vstupem do země
Při vstupu do Tuniska, ať už na pevninu nebo na ostrov Djerba, který patří k těm nejpopulárnějším turistickým cílům, je nezbytné se prokázat zejména cestovním pasem platným minimálně ještě šest měsíců po návratu. Nezapomeňte si tak zkontrolovat dopředu platnost vašeho dokladu, včetně vašich nejmladších cestovatelů.
Pracovníci na letišti vás mohou také požádat o potvrzení ke zpáteční cestě nebo k vašemu ubytování, tyto dokumenty mají návštěvníci například od cestovní kanceláře k dispozici. Naopak nejsou nutná víza pro turistický pobyt kratší než 90 dní a povinná nejsou ani očkování.
DROZD a správné údaje pro cestovní kancelář
Čeští turisté by neměli před dovolenou zapomenout také na registraci do systému Ministerstva zahraničních věcí ČR DROZD, kterou najdou na webových stránkách a nově také v Portálu občana. Registrace je vhodná i v případě, že cestujete na zájezd s cestovní kanceláří, v případě mimořádné situace v dané destinaci vás cestovatelský systém automaticky informuje, SMS zprávami nebo do e-mailu.
Zároveň je důležité, aby měli zákazníci cestovních kanceláří ve smlouvě uvedené správné kontaktní údaje. Zejména pak telefonní číslo, které mají s sebou v destinaci, aby je delegáti mohli rychle kontaktovat během případné mimořádné situace.
Pokud by například došlo z důvodu požáru k evakuaci z hotelu, měli by vždycky také návštěvníci respektovat pokyny místních úřadů a bezpečnostních složek a neplánovat odjezd na vlastní pěst.
Moje psychologie: Jak "přežít" dovolenou? Videoredakce ženských webů