Je káva zdravá, a nebo ne? To záleží jen na tom, kdy se pije

Odborníci se dlouhodobě přou o zdravotních benefitech kávy. I když podle některých studií je káva prospěšná pro cévy a srdce, podle jiných je pravidelné pití kávy naopak pro kardiovaskulární oběh škodlivé. Podle nejnovějších poznatků by mohla obojí být pravda. Záleží totiž, v kolik hodin si člověk svůj šálek vychutná.
Ranní káva je každodenním rituálem milionů lidí po celém světě. Kofein má totiž na mozek stimulační účinky a pomáhá s pozorností, náladou a energií. Některé studie také ukázaly, že může mít pozitivní účinky i na onemocnění jako je deprese, Alzheimer a Parkinsonova choroba. Na srdce a cévy se však jeho účinky už tak pozitivní nezdají.
Zhruba čtyři hrnky denně zvyšují riziko selhání srdce, mrtvice a nebo třeba cukrovky. Ve výzkumech však chyběl jeden důležitý údaj. „Existuje celá řada výzkumů účinků kávy na lidské tělo,“ řekl deníku Medical News Today lékař Lu Qi z univerzity v New Orleans. „Avšak všechny se zabývají pouze množstvím vypité kávy. Nebyla zatím žádná studie, která by zkoumala efekty denní doby na její účinky,“ dodal. Výzkumníci se proto zaměřili právě na tento faktor.
Analýzou téměř dvacet let trvajících průzkumů, které zahrnovaly přes 40000 lidí, přišli na to, že jeden šálek po ránu je tou nejzdravější variantou. Zjistili, že lidé, kteří si kafe dopřávají jen po ránu, mají o 31 % nižší riziko kardiovaskulárního onemocnění a o 16 % nižší celkové riziko předčasného úmrtí oproti celodenním uživatelům. „Naše data naznačují, že ranní pití kávy zvyšuje její pozitivní účinky. Obzvlášť to podle nás platí pro lidi s větší spotřebou, tedy 2 a více šálků denně,“ pokračoval Qi.
Výzkumníci nepřišli na to, proč přesně tomu tak je. Podle Qiho by však mohly nebezpečnější účinky později během dne souviset především s narušením spánkového cyklu. „Přesně nevíme, proč je pití kávy po ránu lepší. Ale myslíme si, že pozitivní vliv kávy by v pozdějších hodinách dne mohl být přehlušen jejími negativními účinky,“ řekl lékař Cheng-Han Chen. „Pití kafe odpoledne a večer totiž nabourává přirozený rytmus těla a může způsobovat problémy se spánkem,“ dodal.
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.