Praha tak s přehledem poráží poslkou Varšavu s 8,9 milionu nocí, z nichž navíc jen 30 procent tvořili zahraniční návštěvníci, slovenskou Bratislavu s 2,5 milionu nocí i maďarskou Budapešť, kde jich turisté strávili 10 milionů.„Covidová krize měla značný dopad na odvětví cestovního ruchu v EU. Počet nocí strávených v turistickém ubytování se mezi lety 2019 a 2020 snížil na polovinu,” uvádí Eurostat, který výzkum zpracovával. Až v roce 2023 se dostal turismus na předcovidovou úroveň.
Moře táhne
Pokud bychom do střední Evropy započítali i Rakousko, pak by Praha byla návštěvovanější než Vídeň s 16,5 milionů přespání, ale už se nemohla rovnat Salcburku, který by ji předstihl s 25,1 milionu přespáními, a už vůbec ne alpskému lyžařskému ráji v Tyroslku, který zaznamenal 38,4 milionů. Ani historická architektura, ani zasněžené sjezdovky však nestačí na letoviska u moře.
Bezkonkurenčně nejnavštěvovanějším místem v EU jsou s 95,6 milionu nocí Kanárské ostrovy, následované chorvatským přímořským regionem Jadran s 87,3 milionu a španělským Katalánskem s 85,6 milionu.
Věrní domácí návštěvníci
Některým místům v Evropě se nedaří přitáhnout zahraniční návštěvníky, ale přesto žijí z turismu. Mají totiž věrné domácí klienty. Na pobřeží Baltského moře v německém spolkovém státu Meklenbursko-Přední Pomořansko hoteliéři prodali 29 milionů nocí, ale jen 3,1 procentům návštěvníkům. Podobná situace panuje i ve Šlesvicku-Holštýnsku.