Středa 21. února 2024
Svátek slaví Lenka, zítra Petr
Oblačno, déšť 9°C

Těhotná Britka (20) dostala v Laosu za drogy doživotí

Samantha Orobator
Samantha Orobator  (Autor: EPA)
Autor: ČTK, šim - 
3. června 2009
13:14

Laoský soud shledal Britku (20) vinnou z pašování heroinu a odsoudil ji k trestu doživotního vězení. Samanthě Orobatorové hrozil trest smrti, od kterého ji zachránilo její těhotenství. Otěhotněla až během pobytu ve vězení.

Oznámila to agentura AP s odvoláním na britské diplomatické zdroje. Případ Samanthy Orobatorové vzbudil velkou pozornost především tím, že se dosud nepřišlo na to, jak se jí podařilo otěhotnět během pobytu v laoském vězení.

Podle laoského zákona soud nemohl nad Orobatorovou vynést rozsudek smrti právě kvůli jejímu nynějšímu těhotenství. Přitom za pašování drog jí hrozila smrt popravčí četou.

Původem Nigerijka byla zatčena loni v srpnu na vientianském letišti, odkud se chystala odletět do Austrálie. Podle policie bylo v jejím těle nalezeno 680 gramů heroinu v téměř sedmi desítkách kapslí. Britské zdroje tvrdily, že droga byla ukryta v jejích zavazadlech. Trest smrti hrozí už za 500 gramů. Žena však tvrdí, že je nevinná.

Orobatorová po svém zatčení prohlásila, že je těhotná se svým přítelem v Anglii. Následné testy však "outěžek" neprokázaly. Teprve testy prováděné letos v březnu a v dubnu potvrdily, že žena je těhotná. Znamená to ale, že musela do jiného stavu přijít teprve ve vězení.

Samanthina matka nedávno oznámila, že její dcera ve věznici nebyla znásilněna ani některým strážcem, ani žádným vězněm. Laoské úřady dospěly k názoru, že si těhotenství přivodila sama umělou inseminací.

Podle listu Vientiane Times žena řekla, že tajně obdržela sperma od spoluvězně a že si jej sama implantovala, aby se vyhnula rozsudku smrti. List nicméně neuvedl zdroj svých informací, ani další podrobnosti. Rovněž své matce údajně sdělila, že otcem jejího budoucího dítěte není žádný laoský strážce. Totožnost majitele spermatu však neuvedla.

Orobatorová si trest může odpykat v britské věznici. Obě země totiž před necelým měsícem podepsaly dohodu o předávání vězňů. Záležet to bude na souhlase laoských úřadů.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi