Někdo by chtěl na zahradě větší „vanu“ na opláchnutí ve vedrech a někdo by si rovnou zařídil celé koupaliště. Každému se líbí jiné bazény, ale jak vybrat ten správný? Možností je opravdu hodně a ne všechny vám musí vyhovovat.

Bazény – 3 typy

Bazény jsou v zásadě dvojího typu – nadzemní a zapuštěné. Nadzemní se ale ještě dělí na nafukovací a pevné. Nafukovací – dnes nejčastěji samonosné s nafukovací obvodovou manžetou – jsou cenově nejdostupnější. Životnost těchto bazénů je ovšem nejkratší – především nejsou moc odolné vůči mechanickému poškození. Na druhou stranu je jejich použití efektivní všude tam, kde chceme bazén využívat v určitém období, jen pro osvěžení nebo třeba dokud jsou děti malé a podobně.

Stejné využití mají i pevné, volně stojící bazény. Jejich odolnost je ale větší a životnost delší. Tvoří je obvykle ocelová nebo polypropylenová konstrukce, vnitřním materiálem bývá ocelový nebo plastový plášť. Problém u tohoto typu je však obtížný přístup do vody a problematické zakrytí či zastřešení bazénu. Velkou výhodou je ale mobilita těchto bazénů. Můžete je na jaře postavit a před zimou vypustit a uklidit. Pro použití v řádu několika let je jejich pořízení efektivní a ekonomické.

Druhou skupinou těchto bazénů jsou bazény zapuštěné, a to buď částečně, nebo zcela. Za nejkvalitnější a nejodolnější jsou považovány betonové – mají železobetonovou vanu vypláštěnou těžkou fólií o tloušťce 1,5 mm, obložené jsou keramickým obkladem nebo sklomozaikou, díky tomu lze dosáhnout téměř libovolných tvarů. Je to ovšem nejnáročnější varianta. Podobné vlastnosti, ale příznivější cenu mají nerezové bazény. Nejčastěji jsou ale vybírány takzvané samonosné bazénové vany z homogenních kopolymerů, u nichž je velmi příznivý poměr kvalita vs. cena. Mají dlouhou životnost, jsou odolné, výhodou je také variabilita velikostí a tvarů či množství funkčních doplňků, které lze k těmto bazénům pořídit. Další výhodou je možnost zastřešení.

Shrnutí

Abychom si to tedy shrnuli. Nejlepší cenová dostupnost je u nafukovacích bazénů, ovšem životnost moc dlouhá není. Pevné, volně stojící bazény jsou odolné a flexibilní. Pro použití v řádu několika let je jejich pořízení efektivní a ekonomické. Zapuštěné bazény jsou nejkvalitnější, nejodolnější, avšak ekonomicky nejnáročnější varianta.