Zní to snadně – smícháte tři ingredience a mýdlo je na světě. Realita je ovšem složitější a výroba mýdla od základu je věda. Začneme výběrem tuků. Použít můžete živočišný i rostlinný, každý jednotlivý tuk má ale jiné vlastnosti a vůbec nejlepší je použít kombinaci různých olejů. Tuk funguje v mýdle jako kyselina. Louh neboli hydroxid sodný nebo draselný je naopak zásaditý a dohromady s tukem vytvoří neutrální směs. Pozor, samotný louh je silná žíravina! Voda funguje jako katalyzátor, ovlivňuje průběh reakce a její množství je závislé právě na zvoleném tuku. Mýdlo vzniká postupným smícháním všech surovin a alespoň měsíčním zráním

Nejstarší mýdlo bylo nalezeno v oblasti tehdejší jižní Mezopotámie u Sumerů, v dnešním Iráku. Archeologové tam nalezli keramické nádoby se zbytky hmoty podobné mýdlu z roku 2800 před Kristem. Sumerové ovšem mýdlo nepoužívali k hygieně nebo praní prádla, ale k léčení ran. Do Evropy pronikalo pozvolna přes Středozemní moře a k mytí se začalo používat až ve 2. století po Kristu na popud římského lékaře Galéna.

Pokud si chcete mýdlo vyrobit doma s dětmi, je lepší použít připravené mýdlové směsi, nehrozí tak poleptání při práci s louhem. Výroba je pak velmi snadná a rychlejší, než tradiční postup.