Lev
Autor: CNC

Lidé narození 30. července jsou Lvi.  


Svátek slaví Bořivoj

  • Ženský protějšek: nemá 
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Bořík, Bořek, Bóřa, Bořivojek, Vojek
  • Původ: Jméno Bořivoj je slovanského původu. Skládá se ze staroslovanských slov „boroti“ (bořit, bojovat) a „voj“ (vojáci).   
  • Povaha: Bořivojové jsou rození optimisté. Mají smysl pro humor. Ve společnosti jsou za výborné baviče. Mají úspěch u opačného pohlaví
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí pro muže narozené ve znamení: Lva,  Raka, Panny a Štíra.

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Mezinárodní den přátelství

30. července se každoročně slaví Mezinárodní den přátelství – International Day of Friendship, v překladu den přátelství mezi lidmi, zeměmi a kulturami. Vyhlásilo ho Valné shromáždění OSN v roce 2011.

Tento svátek slaví země po celém světě. Dokonce v některých zemí se slavil již o mnoho let dříve, než byl OSN vyhlášen. První zmínky pocházejí z roku 1920, kdy majitelka společnosti Hallmark cards přišla s nápadem slavit den přátel. Spotřebitelé ale tento nápad vnímali negativně, jako pokus o větší prodeje přání, která firma vyráběla.

Od roku 1958 tento svátek slaví v Paraguayi, kde ho 20. července zavedl lékař Ramon Artemio Bracho, který pracoval jako venkovský lékař a poté i vojenský lékař pod Ministerstvem národní obrany. S přáteli založil společenství Cruzada Mundial de la Amistad, v překladu Světová přátelská křížová výprava. Jejím poselstvím byla podpora přátelství bez rozdílu rasy, barvy, náboženství nebo majetku.

Tento spolek dlouho usiloval o oficiální uznání u Valné hromady OSN, úspěšní byli až po několika pokusech v roce 2011.

V některých zemí se tento svátek slaví i v jiné termíny, např. v Indii se slaví první srpnovou neděli. V Ohiu 8. dubna. Finsko s Estonskem tento svátek slaví společně se sv. Valentýnem v jeden den. V Argentině, Brazílii, v některých státech USA a části Asie slaví zase 20. července.

Během tohoto svátku si lidé darují drobné dárky, náramky přátelství, květiny či zasílají pohlednice. Také se scházejí ke společné večeři nebo si posílají posty prostřednictvím sociálních sítí.

V České republice je tento svátek málo známý a nedosahuje slávy jako např. MSŽ nebo Valentýn.

Psalo se 30. července před rokem: