Lev
Autor: CNC

Lidé narození 26. července jsou Lvi.  


Svátek slaví Anna

  • Mužský protějšek: nemá 
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Anička, Anča, Andula, Andulka, Aňa, Áňa
  • Původ: Jméno Anna je hebrejského původu. Váže se k němu biblický příběh. Svatá Anna byla údajně matkou Panny Marie, tedy babičkou Ježíše Krista. Anna vychází ze slova „chana“ nebo „channah“, jehož význam je „milostivá“, „milostiplná“ či „milá“. 
  • Povaha: Anny vyzařují výraznou ženskost. Jsou milé, něžné a pečující. Jejich život je většinou naplněn prací pro druhé.
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí pro ženy narozené ve znamení: Raka a Blíženců.

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Carl Gustav Jung

26. července 1875 se ve Švýcarsku v Basileji narodil jeden z největších myslitelů a badatelů lidské duše Carl Gustav Jung.

Narodil se do rodiny protestantského faráře. Sám se považoval za citlivé a introvertní dítě, které se pokoušelo imaginací navázat kontakt s bohem.

Po studiu lékařství v Basileji a Curychu se specializoval v oboru psychologie. V roce 1900 se stal lékařem na klinice Curyšské univerzity, kde experimentoval v psychologii, které po té zasvětil své celoživotní bádání.

Jeho největší přínos je v pochopení lidské psychiky, které nazýval „psyché“ na pozadí nejenom okolí, dědičnosti, povědomí, snů, ale i náboženství, mytologii nebo i filosofii.

Zkoumal i další duševní poruchy, pro které stanovil pravidla vzniku a průběhu. Velkou měrou se zasloužil i při zkoumání a léčbě schizofrenie.

Mezi jeho významné práce patří i ta se Sigmundem Freudem, kdy v letech 1907-1912 spolupracovali na studiu neuróz a hysterie. Jejich názory se však začaly rozcházet a Jung se více věnoval tzv. nevědomí.

V roce 1911 se stal prezidentem Mezinárodní psychoanalytické společnosti, ale po několika letech se začal věnovat pouze osobní psychoterapii, při které cestoval a porovnával vzorky lidí.

Vytvořil koncept psychologických typů lidí, které rozdělil na 2 typy – introvertní (zaměřené dovnitř) a extrovertní (zaměřené na vnější svět). Později přidal další 4 funkce - myšlení, cit, vnímání a intuice.

Byl to lékař, psychoterapeut a zakladatel analytické psychologie. Zemřel 6. června 1961 v Küsnachtu.

Psalo se 26. července před rokem: