Rak
Autor: CNC

Lidé narození 23. června jsou Raci.  


Svátek slaví Zdeňka

  • Mužský protějšek: Zdeněk 
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Zdena, Zdenička, Zdenča, Zdenuška, Zdenulka
  • Původ: Jméno Zdeňka je slovanského původu a pochází zřejmě ze staročeského jména  Zděslava, jehož význam je „oslavující své dílo“ nebo „vytvářející slávu.“ Podle jiné teorie může jít o ženskou podobu jména Sidonius, které znamená „původem ze Sidonu“. Jedná se o antické město, které se dnes nachází na území Libanonu.
  • Povaha: Zdeňky vedou život plný starostí a komplikací. Pomáhá jim pracovat a obětovat se pro ostatní. 
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí pro ženy narozené ve znameníPanny a Štíra

 


Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Mezinárodní den vdov

Každoročně si 23. června připomínáme Mezinárodní den vdov. Ten vznikl na popud OSN, aby pomohl bojovat proti chudobě a bezpráví, kterému jsou vystaveny vdovy a jejich děti po celém světě.

Patronem tohoto dne je Loomba Foundation, organizace založená Shrimati Pushpa Wati Loomba, jejíž matka byla vdova. Jedním z klíčových cílů nadace je upozornit na to, co zakladatelka popisuje jako „neviditelnou katastrofu“ ve své knize o ovdovělých ženách. Odhadem žije na světě 250 milionů vdov, z nichž přibližně polovina žije v chudobě, trpí sociální stigmatizací a ekonomickou deprivací jen proto, že přišly o své manžely.

Například v Indii museli v roce 1987 prosadit zákon, který zakázal upalování vdov. Do té doby bylo zvykem, že se po smrti manžela jeho družka dobrovolně nebo z donucení nechala upálit na jeho pohřební hranici. Mělo to svůj význam podle legendy, která slibovala ženám, že se v příštím životě opět stanou manželkou svého muže, pokud se s ním upálí na hranici. Svoji roli však hrály i ekonomické důvody, v některých případech byly ženy upáleny i s malými dětmi.

Světový den házené

Světový den házené prosadila Mezinárodní federace házené (IHF). Cílem je zvýšit povědomí o tomto sportu, který má svůj prapůvod již ve starém Řecku. Házenou, podobnou té dnešní, vymyslel dánský učitel Holger Nielsen v roce 1898. O 13 let později se v Německu začala hrát varianta, kdy proti sobě nastupují dva jedenáctičlenné týmy, tzv. velká házená. V roce 1936 se objevila na olympijských hrách v Berlíně. O deset let později vznikla v Kodani Mezinárodní federace házené (IHF). 

Psalo se 23. června před rokem: