Rak
Autor: CNC

Lidé narození 18. července jsou Raci 


Svátek slaví Drahomíra 

  • Mužský protějšek: Drahomír 
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Drahuška, Drahuše, Drahomírka, Mirka
  • Původ: Jméno Drahomíra je slovanského původu. Jeho význam je „ta, která má ráda svět“ nebo také „mírumilovná“. 
  • Povaha: Drahomíry jsou cílevědomé a ambiciózní. Přesto mají smysl pro rodinu. Jsou láskyplné a proto i okolím oblíbené. 
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí pro ženy narozené ve znamení: Raka, Ryb, Vodnáře,  Štíra, Střelce a Blíženců.

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Mezinárodní den Nelsona Mandely

18. července je Mezinárodní den Nelsona Mandely. OSN tento den vyhlásila v roce 2009, na výročí dne jeho narození.

Nelson Rolihlahla Mandela se narodil 18. července 1918 a zemřel 5. prosince 2013, na následky rozsáhlé plicní infekce. Zemřel v den premiéry svého životopisného filmu Mandela: Long Walk to Freedom.

Narodil se jako člen královské rodiny národa Xhosů a vystudoval právo. Po studiích se přidal k Africkému národnímu kongresu, kde založil jeho mládežnickou organizaci. Během svého působení v oraganizaci byl několikrát zatčen, ale nebyl odsouzen. 

Po vstupu do Jihoafrické komunistické strany a založení militantní skupiny „Umkhoto we Sizwe“, byl zatčen a obviněn ze spiknutí a sabotážních akcí proti vládě. Skupina měla totiž za cíl její svržení. Ve vězení strávil 27 let.

Propuštěný byl v roce 1990, během občanských nepokojů. Nelson Mandela se ihned zapojil do politického dění a jednání s tehdejším prezidentem de Klerkem. Usiloval o ukončení vlády apartheidu a o svobodné volby, které nakonec sám vyhrál

Byl to první černošský prezident (1994-1999) zvolený v prvních svobodných volbách v historii Jihoafrické republiky a je považován „Otce národa“. Celý život bojoval proti aprheideu (rasová segregace).

Jeho vláda se zaměřovala na odstranění rasové nesnášenlivosti, chudoby a sociální nerovnosti. Zajišťovala také mezirasové usmíření v zemi. Politicky se orientoval k africkému nacionalismu a demokratickému socialismu.

I přes svojí aktivitu v charitě, boji proti chudobě a AIDS, byl Mandela kontroverzní osobností. Mnohými považován za komunistického teroristu.

Za svůj aktivismus získal mnoho mezinárodních uznání. V roce 1988 Saharovovu cenu a v roce 1993, spolu s de Klerkem, Nobelovu cenu míru.