Blíženci
Autor: CNC

Lidé narození 16. června jsou Blíženci.  


Svátek slaví Zbyněk

  • Ženský protějšek: nemá 
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Zbyněček, Zbyňda, Zbyňa, Zbynouš
  • Původ: Jméno Zbyněk je slovanského původu. Odvozeno bylo od jména Zbyhněv, které znamená „hněvající se“ nebo „posilující hněv“. 
  • Povaha: Zbyňkové jsou obětaví. Naplňuje je práce pro druhé. Jejich život je plný změn a zvratů, proto potřebují pevné rodinné zázemí.
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí pro muže narozené ve znameníRaka a Vodnáře

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Společnost Ford

Společnost Ford byla založena 16. června 1903 v Detroitu ve Spojených státech amerických. Zakladateli byli Henry Ford a jeho syn Edsel. Ford je jednou z největších automobilek na světě.

Firma Ford se proslavila zejména automatizací výroby. Henry Ford byl vizionář, který zaváděl nové metody managementu a uvedl do provozu pohyblivou montážní linku. Díky tomu bylo možné auta Ford vyrábět sériově s nižšími náklady. Prvním autem, které se díky tomu stalo dostupné pro širokou veřejnost, byl Ford model T. Ten byl nazýván „autem pro masy“ a během necelých dvaceti let se ho vyrobilo na 15 milionů kusů.

Díky pásové výrobě mohl Ford zaměstnat velké množství nekvalifikované pracovní síly, což se neobešlo bez kritiky. Monotónnost práce byla pro dělníky ubíjející, a proto často stávkovali. Ford však velmi dobře platil, dělníci pracující v jeho továrně si sami mohli dovolit koupit model T. Proslavil se také tím, že zaměstnával černochy za stejnou mzdu a nediskriminoval ani ženy nebo postižené osoby. Na druhou stranu byl velký antisemita.

Henry Ford byl opravdu muž mnoha tváří. Byl známý také svým ignorantským vztahem k zákazníkům. Prohlásil, že kdyby poslouchal své zákazníky, „býval by jim dal jen rychlejšího koně“ nebo že „každý zákazník si může vybrat jakoukoliv barvu auta, jestliže to bude černá.“

Den afrického dítěte

Den afrického dítěte připomíná nutnost chránit práva dětí na tomto kontinentu. V mnoha rozvojových zemích umírá vysoký počet dětí na podvýživu, žije ve velké chudobě nebo je využíváno k otrocké práci. Volba tohoto data připomíná vzpouru a následný masakr v jihoafrickém Sowetu (chudinské předměstí Johannesburgu). Dne 16. června 1976 protestovali studenti proti systému vzdělávání, který podporoval apartheid. Demonstrace vyvrcholila střelbou policie do demonstrantů. Oslavy tohoto svátku v Africe připomínají náš Den dětí. Současně by měl všem vládám afrických zemí připomenout, že děti mají svá práva, která je nutné respektovat. 


Psalo se 16. června před rokem: