Je to zázrak, říkají čeští hasiči po návratu z Thajska. Zvládli by podobnou akci u nás?

Autor: ula - 
11. 7. 2018
17:40

Čeští hasiči plukovník David Kareš a podporučík Petr Vodička, kteří vyrazili do Thajska, aby případně pomohli malým fotbalistům v zatopené jeskyni, jsou už zpět. Do akce se přímo nezapojovali, a jak přiznali v rozhovoru pro Radiožurnál, celou dobu si přáli, aby nemuseli povolat tým z Česka. To by totiž znamenalo, že nastaly komplikace.

„Naším přáním bylo, abychom nemuseli povolat tým, protože by to znamenalo, že nastaly komplikace,“ uvedli ve vysílání Radiožurnálu čeští hasiči.

Jak sami přiznali, i když se záchranné akce nezúčastnili přímo, velmi ji prožívali.

„Přepínali jsme v televizi na anglicky mluvící programy a zase na thajské, sledovali jsme, kdy odstartují vrtulníky,“ řekli.

Video Záběry z jeskyně, kde uvízlo 12 thajských chlapců s trenérem - Reuters, Thajské námořnictvo
360p

Pomohlo počasí i organizace akce

Oba zdůraznili, že akce byla velmi dobře zorganizovaná, při níž i počasí nakonec stálo na straně zachránců.  „Je to vlastně zázrak,“ dodali. Zároveň velmi ocenili práci potápěčů, kteří se museli ponořit do problemových a těžko dostupných míst.

Hasičům také utkvělo v paměti, že v Thajsku je místní zastavovali a chtěli jim projevit vděčnost. Poznávali je podle české vlajky na rukávech..  „Lidé věděli, že jsme z Čech a děkovali nám za to, že chceme pomoci,“ řekl Kareš.

Jsou naši záchranáři připraveni na podobnou situaci v Česku?

Podle Kareše a Vodičky mají Češi dobře školené potápěče, kteří se cvičí v pohybu v jeskyních nebo jiných místech. Pokud by na podobnou situaci došlo i u nás, jsou přesvědčeni, že by ji naši záchranáři zvládli.

Video První z thajských dětí, které byly 14 dní uvězněny v jeskyni, byli zachráněni a odvezeni do nemocnice. Jeden z chlapců je ve vážném stavu. - Reuters
1080p 720p 360p

 

 

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa