Povinnost účtovat v EET se od 1. prosince 2016 týká restaurací a ubytovacích služeb, letos od 1. března se do EET zapojili podnikatelé v maloobchodě a velkoobchodě. V hradeckém kraji je do systému EET zapojeno přibližně 15.000 subjektů. Kontroly finanční úřad dělá denně, má na ně vyčleněno asi 20 lidí.
Nejčastějším porušením zákona je podle Barešové nezaevidování tržby do systému a nevydání účtenky zákazníkovi. Dalším častým pochybením je to, že zákazník vytisknutou účtenku nedostane, ačkoliv je tržba zaevidovaná. Kontroloři se stále setkávají i s tím, že na účtence nejsou všechny povinné údaje.
Uložené pokuty se dosud podle Barešové nejčastěji pohybovaly v průměru mezi 5000 až 8000 korunami. Kontroloři odhalili i provozovatele, kteří tržbu do EET nezaevidovali opakovaně. V jejich případě se sankce pohybovaly kolem 30.000 korun. "Žádnou provozovnu jsme zatím nemuseli zavřít. Ani jsme nezjistili, že by někdo EET vůbec neměl," uvedla Barešová.
Krajská hygienická stanice za nedodržení protikuřáckého zákona uložila šest pokut v částkách od 1000 do 2000 korun. "Pokuty byly uloženy v provozovnách stravovacích služeb za nesplnění označovací povinnosti a nezajištění umístění tabákového výrobku na vyčleněném místě," uvedla mluvčí hygieniků Veronika Krejčí. Žádná pokuta tedy nepadla za to, že se v restauraci kouřilo. Kontroly hygienici udělali ve 33 provozovnách v červenci až září v rámci policejní akce zaměřené na kontrolu dodoržování zákazu podávání alkoholu nezletilým a zákazu hraní hazardních her nezletilými.