Rakouská vláda podle Endersova dnešního prohlášení zneužívá justici v rámci předvolebního boje. Rakouské státní zastupitelství, které se zabývá kauzou Eurofighter, podle něj ve skutečnosti vyšetřuje "paušálně velmi mnoho osob". Dnes vyšlo najevo, že rakouské úřady v rámci vyšetřování kauzy prověřují i přímo Enderse.

"Na obviněních (Rakouska) z našeho pohledu není zhola nic. Prokáže to i justice. Ale určitě až po volbách," uvedl generální ředitel. V řádném termínu by se parlamentní volby měly v Rakousku konat v příštím roce.

Vyšetřovací výbor, který vznikl kvůli kauze Eurofighter v rakouském parlamentu, je podle Enderse jen "zábavou pro publikum do okamžiku voleb".

Rakouské ministerstvo obrany v reakci na Endersovo prohlášení vyzvalo Airbus, aby se mírnil ve svých výrocích. Právní kroky vlády jsou podle něj "závažné a jsou založeny na faktech". Společnost by neměla opakovat své dřívější chyby a měla by se s větší seriózností a menší dávkou emocí podílet na vysvětlení vznesených obvinění, dodal rakouský resort obrany.

Rakousko v únoru podalo žalobu na společnost Airbus kvůli údajné škodě ve výši přinejmenším 183,4 milionu eur (4,9 miliardy Kč), která zemi údajně vznikla při objednávce stíhaček Eurofighter. Vyšetřování ministerstva obrany údajně ukázalo, že společnost Airbus Defence and Space GmbH a výrobce letadel Eurofighter GmBH Rakousko podvedly nepravdivým údajem o prodejní ceně i o vybavení strojů. Vídeň společnosti údajně "podvodným způsobem klamaly" už od roku 2002. Letoun vyrábí konsorcium, jehož členy jsou společnosti Airbus, britská BAE Systems a italská Leonardo.

Rakousko původně chtělo objednat 24 letounů Eurofighter, později ale kvůli mimořádným výdajům spojeným s povodněmi objednalo 18 strojů. V roce 2007 snížilo objednávku na 15. Před čtyřmi lety pak Rakousko nařídilo přezkoumání kontraktu pro podezření z korupce. Podle zprávy z ministerského vyšetřování by Rakousko v případě, že by dostalo pravdivé informace, letouny Eurofighter vůbec nekoupilo.