"Tento nápad přišel ze strany Evropské komise a musím velmi ocenit, jak se paní eurokomisařka snaží členským státům pomoci," řekla Šlechtová. MMR je řídícím orgánem pro Integrovaný operační program (IOP).
"Už v pondělí jsme oslovili naše zprostředkovatelské subjekty, tedy ministerstvo vnitra a ministerstvo zdravotnictví. A jenom ze zdravotnictví jsme zatím nasbírali projekty za 1,5 až dvě miliardy korun. Takže to nedočerpání jenom v rámci IOP se může dostat opravdu na minimum," dodala ministryně.
Možnost zpětného financování se kromě IOP týká i ministerstev životního prostředí a dopravy. "Pokud řídící orgány vyhodnotí některé programy jako retrospektivní a vyhlásí na ně zpětně výzvu, může být ten schodek ještě nižší. Takže můj současný odhad je osm miliard a možná i méně," doplnila Šlechtová. Přesnější údaje budou k dispozici až začátkem července.
Ve druhém programovém období 2007 - 2013 mělo Česko možnost získat přibližně 700 miliard korun, což bylo nejvíce ze všech zemí EU v přepočtu na obyvatele. U některých programů Brusel původně prodloužil možnost čerpání až do konce roku 2015. Za rok 2013 Česko nedočerpalo 11,5 miliardy korun, v roce 2014 to bylo devět miliard.
Od svého vstupu do Evropské unie v květnu 2004 Česká republika čerpala a čerpá evropské peníze ve třech programových obdobích. V prvním zkráceném do roku 2006 získala zhruba 80 miliard korun. Ve třetím programovém období 2014 - 2020 má k dispozici přibližně 650 miliard korun.