Pracovní skupina k národnímu auditu má podle Nováčka zhruba 30 členů. Patří do ní zástupci ministerstev a úřadů, kteří jsou v Bezpečnostní radě státu. "Máme zjistit, jak prakticky funguje, jaké výsledky má bezpečnostní systém, který je tu nastaven, ať už právním prostředím nebo nejrůznějšími strategickými a koncepčními materiály," uvedl Nováček. "Nás především zajímá, jak fakticky (bezpečnostní systém) zafunguje v nejrůznějších situacích a nejrůznějších liniích toho složitého prostředí, ve kterém žijeme," doplnil.
Bezpečnostní audit bude mít 11 kapitol. Podle ředitele bezpečnostního odboru ministerstva vnitra Davida Chovance se bude týkat terorismu, extremismu, negativních aspektů migrace, organizovaného zločinu, stability finančních trhů a bank, energetické, průmyslové a surovinové bezpečnosti, kyberbezpečnosti, působení cizích mocností nebo hybridních, přírodních a lidských hrozeb.
Materiál by měl přinést přehled o schopnostech státu odolávat hrozbám v nové bezpečnostní situaci. Má prověřit také legislativu a nejrizikovější oblasti. "Výstupem auditu bude zpráva, která identifikuje slabá místa v bezpečnostních oblastech i celém systému. Navrhneme opatření, které je potřeba přijmout," uvedlo vnitro v tiskové zprávě. Audit má také ověřit schopnosti identifikovat bezpečnostní hrozbu a reakci na situaci, kdy se bezpečnostní incident stal a je potřeba okamžitě řešit jeho důsledky.
Podle dřívějšího vyjádření ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) by se na analýze měli podílet i externí bezpečnostní experti, například odborníci z vysokých škol. "Ministerstvo vnitra také osloví domácí akademická pracoviště, která pohlídají objektivitu auditu, konzultační roli budou mít i zahraniční akademické subjekty," uvedlo dnes vnitro.