Guvernér Kunduzu Hamdulláh Daníší agentuře Reuters řekl, že příslušníci Talibanu, kteří z města neuprchli, stále útočí na členy bezpečnostních sil. Podle Daníšího využívají rebelové k útokům motorky, na nichž přijedou ke kontrolnímu stanovišti, zahájí palbu na bezpečnostní složky a pak zmizí v obytných oblastech. Daníší uvedl, že je to nová taktika, které nyní dávají povstalci Talibanu přednost před klasickým bojem. "Chtějí zasít strach mezi obyvateli, aby se nemohli vrátit k normálnímu životu," podotkl Daníší.
Afghánské bezpečnostní složky se snaží povstalce ve městě postupně zlikvidovat. Místní obyvatelé v pondělí uvedli, že poprvé nebyla v Kunduzu slyšet střelba. Dnes se ale výstřely v některých čtvrtích znovu ozývaly.
Afghánské vládní vojáky podporovaly v uplynulých dnech leteckými útoky zahraniční síly. Při sobotním náletu byla zasažena nemocnice mezinárodní humanitární organizace Lékaři bez hranic (MSF) v Kunduzu. Podle MSF měli útok, při kterém zemřelo 22 lidí, na svědomí Američané. Velitel mezinárodních sil v Afghánistánu generál John Campbell dnes v branném výboru amerického Senátu řekl, že nemocnice byla zasažena omylem. Rozhodnutí k útoku na ni ale prošlo obvyklou procedurou napříč americkým velením.
Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) dnes oznámil, že se z Kunduzu kvůli sobotnímu útoku, který MSF označuje za válečný zločin, stáhly všechny humanitární organizace a agentury.
"Dočasně byla přemístěna dvě pracoviště OSN, čtyři národní nevládní organizace a deset mezinárodních humanitárních organizací. Důvodem je nestabilní bezpečnostní situace v Kunduzu. Všechny tyto organizace se chtějí vrátit, jakmile to bezpečnostní situace dovolí," sdělil mluvčí OCHA Jens Laerke.
"Většina tržišť je uzavřena, tisíce lidí odešly. O humanitární potřebě ve městě Kunduz je toho známo málo, protože dostat se tam je obtížné," prohlásil Laerke.