Izrael je považován za jeden ze světových inkubátorů myšlenek ve výzkumu. "Pro znalost Izraele je klíčová i znalost jejich mentality, protože tím, že Izrael je celosvětovým centrem pro vědu a výzkum, tak tam projekty i myšlenky přicházejí velmi rychle a je potřeba toho využít," řekla po tiskové konferenci ČTK. Jedním z jejích prvních kroků bude také rozvoj další spolupráce Masarykovy univerzity a univerzity v Ber Ševě.

Letos třicetiletá Mikolášová začne na zastupitelském úřadu v Tel Avivu působit od začátku října. Na post vědecké diplomatky byla vybrána v konkurzu, dosud pracovala na Odboru států Blízkého východu a severní Afriky na ministerstvu zahraničí a specializovala se na Izrael, Palestinu a blízkovýchodní mírový proces. V Izraeli už působila dva a půl roku. Tuto blízkovýchodní zemi zná podle Bělobrádka dobře a ovládá i hebrejštinu.

Hlavním úkolem Mikolášové bude navázání kontaktů s izraelskými vědci výzkumnými institucemi a inovativními firmami a podpoření jejich spolupráce s českou vědeckovýzkumnou sférou a průmyslovými podniky. Z prioritních akcí zmínil Bělobrádek například Cybertech, největší mezinárodní konferenci o kybernetické bezpečnosti mimo Spojené státy. Česko patří v tomto podle něj ke špičce, stejně jako třeba v biomedicíně.

"S ministerstvem školství a průmyslu hledáme přímo kontakty na místě pro vytváření společných česko-izraelských projektů, financování zejména z programu mezinárodní spolupráce. Už zavedeným programům Gesher a Kontakt bychom chtěli dát novou dimenzi. Navíc z evropských strukturálních fondů je tam poměrně dost peněz," doplnil cíle mise.

Upozornil, že Izrael se projektů může účastnit, ačkoli není členskou zemí EU. Spolupráce by se měla rozvíjet i v programu Horizont 2020. S ministerstvem průmyslu se chce vicepremiér zaměřit na aplikovaný výzkum a výměnu špičkových vědců. Česko má podle něj již kvalitní infrastrukturu a potřebuje ještě kvalitní lidi.

Diplomatický post je dvouletý s možností dalšího prodloužení. Běžně se diplomaté vysílají na čtyři roky. Náklady na zřízení hradí úřad pro vědu a výzkum, jde o pilotní projekt ve spolupráci s ministerstvem zahraničí. Do budoucna by chtěl Bělobrádek poslat vědecké diplomaty i do Německa a USA, strategickými partnery budou i Jižní Korea a Čína.