Porcelán už nejsou pouze hrnky na čaj či misky. "Je považován za luxusní materiál, jenž lze využít i pro konceptuální práce, jejichž úryvek je na výstavě také zastoupen," řekl ČTK jeden z umělců a zároveň spolutvůrců projektu Vladimír Groh. Právě on se svou manželkou původem z Japonska stojí za tím, že do Dubí se sjíždějí přední čeští i evropští designéři porcelánu.
Na výstavě jsou díla od dvacítky umělců, kteří vystavují díla odkazující k užitému umění až po neobvyklé sestavy. Výtvarnice a kurátorka Patty Woutersová přivezla práce třeba Pauly Bastiaasenové, které vynikají křehkostí a pohybem. Na pohled je pro laika až k neuvěření, že jsou díla z porcelánu. "Chceme ukázat zaměstnancům i studentům, kam se vývoj posunul," uvedl Groh. Jednotícím prvkem se stala práce s nádobou a její volné transformace. Techniky zpracování jsou velmi rozmanité od zatáčení přes intarzii až po ruční tvarování.
Porcelánové reflexe putují od října 2016 po Evropě. Výstava v Dubí potrvá do 13. července. Termín byl záměrně zvolen v době konání 14. ročníku mezinárodního hrnkového sympozia, které pořádá Český porcelán. Tři z dvaceti vystavujících umělců se ho zúčastní. "Cílem je prohloubit spolupráci všech zúčastněních, Dubí má v tomto velký potenciál a může být časem spojováno právě s porcelán více než s čímkoliv jiným," dodal Groh.