Dnes od 15:00 se otevřel vchod do temných chodeb bývalého památníku a návštěvníci si mohli prohlédnout část vnitřních prostor. Při cestě tmou je vedla rozsáhlá světelná instalace připravená skupinou Blok 4. Od soboty do pondělí se světelná show v interiéru, která se odvrací od megalomanských světel a laserů k jednoduchým zářivkám a světlům, bude opakovat vždy od 12:00.
Od 20:00 až do svítání se bude stejně jako dnes světelná show odehrávat i na zdi pomníku. V sobotu jsou na programu i přednášky a diskuse o historii někdejšího památníku jednomu z největších diktátorů světové historie, který na svém místě vydržel pouhých sedm let. Pořadatelé tak prý vycházejí vstříc zájmu návštěvníků, kteří přes léto na místo chodili, ale o jeho historii toho moc nevědí.
"Fronta na maso", jak se pomníku, který zobrazoval Stalina s osmičlenným zástupem, říkalo, byla dílem sochaře Otakara Švece. Pomník vážil 17.000 tun a aby se nesesunul do Vltavy, bylo pod ním vybudováno rozlehlé železobetonové podzemí.
Pomník byl po šestileté výstavbě odhalen až v roce 1955, kdy se éra uctívání sovětského vůdce, který zemřel v roce 1953, blížila ke konci. V únoru 1956 totiž odsoudil Stalinův nástupce Nikita Chruščov na 20. sjezdu Komunistické strany Sovětského svazu kult Stalinovy osobnosti a Stalin se postupně stal osobou nevhodnou k uctívání.
Počátkem 60. let komunisté rozhodli o odstranění pomníku. Odstřelen byl postupně v roce 1962. Jeho podstavec zůstává na místě a dodnes se nevyřešilo, co s ním. Počátkem 90. let se v něm konaly kulturní akce, největší byla výstava Totalitní zóna, během níž začalo z útrob pomníku zprvu pirátsky vysílat Radio 1, tehdy jako Radio Stalin. První soukromou nezávislou rozhlasovou stanicí v zemi se stalo počátkem roku 1991.