Takové služby pro postižené lidi nejsou podle Martínka v muzeích novinkou. "Ale úplně obvyklé to není," řekl. Texty v Braillově písmu vznikly ve spolupráci se Slepeckým muzeem v Brně. Obsahují doplňující informace k audionahrávkám u návštěvnických tras.

Videa ve znakové řeči pro muzeum připravuje Česká unie neslyšících, stát budou kolem 50.000 korun. Tyto nahrávky pak budou v tabletech, které si lidé se špatným sluchem budou moci v muzeu půjčit. Přehrát je také půjde v chytrých mobilních telefonech pomocí kódů rozmístěných v expozicích.

Na sluchově postižené pamatovalo muzeum už při obnově reprezentativního Kamenného sálu, v němž se konají koncerty a jiné pořady. "Po obvodu stropu pod rekonstruovanou klenbou sálu byla umístěna takzvaná indukční smyčka, která v kombinaci se sluchadly slouží k zesílení zvuku," uvedla Eva Novotná z muzea.

Muzeum v loňské sezoně, první po rekonstrukci, navštívilo skoro 22.000 lidí. Handicapovaných mezi nimi moc nebylo. Ředitel ale předpokládá, že jejich zájem poroste, až se dovědí o nabízených službách, protože si tyto možnosti mapují.

Bezplatně si mohou lidé s handicapem prohlédnout stálé muzejní expozice 8. října, kdy se muzeum přidá k tradiční akci městského kulturního střediska nazvané Otevřené památky a srdce. Pro postižené lidi budou ten den zdarma přístupné i třebíčské památky UNESCO - židovská čtvrť a bazilika.