"Na konci měsíce dubna jsem dala všem výpovědi, nechci držet lidi v nejistotě příliš dlouho. Pracovní poměr by jim končil na konci června, což je přibližně doba, na kterou máme peníze. Mají ale nárok i na odstupné," řekla ČTK Silbernaglová. V žádosti, jejíž text má ČTK k dispozici, Činoherák argumentuje dlouhodobou existenční nejistotou a tím, že kvůli nejasnému financování nemůže například objednávat režiséry a připravovat novou tvorbu.

Činoherák dostal letos dotaci 900.000 korun od ministerstva kultury. Naopak neuspěl u Ústeckého kraje, kde žádal 1,2 milionu korun. Mluvčí kraje Lucie Dosedělová už dříve řekla, že spolek nesplnil jednu ze základních podmínek dotace, tedy to, že má mít sídlo na území kraje.

Ústecká radnice si od Činoheráku zatím objednává jednotlivá představení prostřednictvím své příspěvkové organizace, za každé platí zhruba 75.000 korun. Rada města původně schválila Činoheráku na letošní rok dotaci 12 milionů korun, později ale usnesení revokovala a do zastupitelstva předložila jen šestimilionovou dotaci na první pololetí. Ani tu ale zastupitelé nakonec neprojednali. Únorové jednání zastupitelstva bylo na návrh primátora Josefa Zikmunda (ANO) přerušeno. Na pokračujícím jednání vedení města bod stáhlo s odůvodněním, že kvůli novele zákona o rozpočtových pravidlech nemůže spolek dotaci získat. Podle Silbernaglové ale město dotaci dát může. "Podle informací, které máme i s ohledem na výklad zákona o rozpočtových pravidlech, jsme zjistili, že to odmítli špatnou argumentací, o ty peníze takto žádat můžeme. To, o co my žádáme, je individuální dotace," řekla Silbernaglová.

Stanovisko města, včetně toho, zda se bude dotací zabývat, ČTK zjišťuje. V dotačních řízeních žádosti nejprve projednává kulturní komise, následně rada města a částky nad 50.000 korun musí schválit zastupitelstvo.

Nové vedení města slíbilo koncepci pro financování kultury formou dlouhodobých grantů. Platit má v letech 2016 až 2020.