"Jde o projekt, který nazývám štafetový kolík mezi evropskými hlavními městy kultury. Protože jím byly také Košice (v roce 2013), tak místní undergroundová komunita, zejména sochaři, připravili sochu Magora pro plzeňský most Ivana Magora Jirouse," uvedl Stárek. Podle něj se sochou obě města propojí. Měla by být odhalena v den Jirousova narození 23. září. Pokud se to nestihne, tak 10. listopadu, na den jeho úmrtí. Určitě letos, dokud je Plzeň evropskou kulturní metropolí, uvedl.

"Mají už hotový sádrový model sochy vysoké 75 centimetrů, a hlavu," řekl Stárek. Původně se plánovala socha z bronzu, ale vzhledem k k tomu, že by na mostě asi dlouho nevydržela a byla by drahá, tak je pravděpodobnější umělý kámen. "Nepočítáme se žádným piedestalem. Chci, aby stál přímo na chodníku jako rovný mezi rovnými, někde v místě, jak se schází do centra alternativní kultury," uvedl.

Zaplacení sochy zatím není dořešené. "Chci oslovit plzeňský pivovar, jehož produktů byl Magor za svého života velkým uživatelem. Kdyby držel v ruce flašku Prazdroje, tak by měli nehynoucí reklamu, což by se jim za ty drobné z jejich hlediska vyplatilo," uvedl Stárek. Přiznal ale, že zatím svůj návrh, jak sochu financovat, ještě nikým neprojednal.

"Mně se to líbí. Když je tady ten Magorův most. A na most sochy patří," řekl Stárek. Plzeň byla prvním městem, které po Jirousovi něco pojmenovalo, a to v lednu 2013 tehdy bezejmenný most. Byl to nápad tří občanských sdružení. Navíc nedaleká věznice Bory je spojená s perzekucí představitelů českého undergroundu v době normalizace. Ivan Martin Jirous zemřel 10. listopadu 2011 ve věku 67 let. V roce 2012 dostal v Plzni prestižní Cenu 1. června udělovanou za boj za demokracii a proti totalitě.

Od srpna 2013 je v Jezdovicích na Vysočině díky iniciativě tamního okrašlovacího spolku dřevěná socha Muchomůrek bílých. Připomíná oblíbenou píseň Jirouse, který žil léta na Telčsku.